اهدای خون چیست و چه تاثیری بر روی سلامتی انسان می گذارد؟

آیا شما با مهم ترین و اصلی ترین فواید اهدای خون آشنا هستید؟ فعالیت مهم و حساسی که تا کنون جان میلیون ها انسان را نجات داده است. جالب است بدانید که فعالیت های مربوط به اهدای خون اهمیت زیادی دارند.

این فعالیت باعث می شود تا سلامت کلی و جامع شما بهبود پیدا کند و یک فرد بیمار به صورت کامل خوب شود. امروز ما قصد داریم تا در مورد مهم ترین و اصلی ترین فواید اهداء خون با شما صحبت کنیم. همچنین ما شرایط اهدا خون را با هم بررسی می کنیم. پس با ما همراه باشید.

اهدای خون

تعریف اهدای خون

اهدای خون به فعالیت مهمی گفته می شود که در طی آن یک فرد سالم به صورت داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود را در اختیار مراکز درمانی قرار می دهد. اهدای خون فواید زیادی داشته و می تواند نتایج مثبت زیادی را برای سلامتی فرد به همراه داشته باشد.

خون اهدا شده پس از بررسی در اختیار افراد بیمار قرار می گیرد. جالب است بدانید که در طی چند سال اخیر، اهداء خون توانسته تا جان افراد زیادی را نجات دهد. به همین علت هم این فعالیت پر اهمیت بوده و همیشه متخصصان به مردم توصیه می کنند تا آن را انجام دهند.

گاهی اوقات خون اهدا شده در بانک های خونی نگهداری می شوند تا در زمان و موقعیت مناسب، در اختیار فرد بیماری قرار گیرند. جالب است بدانید که اهدای خون باید حتما توسط مراکز معتبر صورت گیرد. شما نباید از مراکز معمولی و غیر معتبر در جهت انجام این کار استفاده کنید.

در ضمن، شما باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که اهدای خون، اهدای زندگی است. پس اگر شما هم به کار های خوب و مفید برای جامعه علاقه مند هستید، از روش های مربوط به اهدای خون غافل نشوید.

فواید اهدای خون

حال که مباحث مقدماتی مربوط به اهدای خون را پشت سر گذاشتیم، بیایید تا نسبت به فواید آن با شما صحبت کنم. البته که اهدای خون دقیقا مثل مراجعه به پزشک و انجام بررسی های فیزیکی نیست ولی، این فعالیت می تواند بر روی بدن شما تاثیرات و نتایج متنوعی را به همراه داشته باشد.

با استفاده از روش های اهدا خون شما می توانید سلامت کلی و جامع خود را تا حد بسیار زیادی بهبود ببخشید. مراکز فعال در زمینه ارائه خدمات مربوط به اهدا خون همیشه از داوطلبان تست های مورد نیاز را دریافت می کنند تا مطمئن شوند که آنها با مشکلی مواجه نیستند.

اهدای خون

اولین فایده اهدا خون مربوط به ذخایر مضر آهن است. بدن انسان فقط تا حد مشخصی می تواند آهن و سایر مواد معدنی را دریافت کند.

هنگامی که این حد بیشتر شود، بدن دچار آسیب خواهد شد. گاهی اوقات این آسیب می تواند باعث مرگ افراد شود. با اهدا خون شما می توانید آسیب های وارده به بدن را کاهش دهید و سلامت کلی و جامع خود را ارتقا ببخشید.

این فعالیت برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی مفید است. اهدا خون می تواند به افراد کمک کند تا خطر مواجه شدن با حمله های قلبی را تا حد بسیار زیاد و قابل توجهی کاهش دهند.

طبق مطالعات صورت گرفته توسط محققان و مجله های آمریکایی زبان، اهداء خون می تواند خطر حمله قلبی را تا 88 درصد کاهش دهد. هنگامی که مقدار زیادی آهن در بدن ذخیره شود، رگ های خونی منقبض می شوند. در چنین شرایطی خطر حمله قلبی دو چندان می شود. با تخلیه خون و اهدای آن، شما این مشکل را رفع می کنید.

شرایط اهدا خون

مطمئنا اهدا خون یک سری شرایط خاص دارد. حداقل وزن شما باید 50 کیلو گرم باشد. شما نباید بیماری های خاصی داشته باشید. کف و سقف سنی برای افرادی که قصد اهدا خون را دارند به ترتیب 18 و 60 سال است.

افرادی که به صورت دائم این فعالیت را انجام می دهند، تا 65 سالگی هم می توانند خون خود را اهدا کنند. از جمله دیگر شرایط باید به داشتن فشار خون مناسب، نداشتن کم خونی، داشتن تابعیت ایرانی و نداشتن پیشینه ویروسی اشاره کرد. در ضمن، شما نباید به مواد مخدر، الکلی و تزریقی اعتیاد داشته باشد.

اهدای خون

اهدای خون

آیا این فعالیت ضرر هم دارد؟

یکی از مهم ترین سوال هایی که برای کاربران در زمینه اهدای خون ایجاد می شود مربوط به ضرر این فعالیت است. این فعالیت به تنهایی هیچ ضرری برای بدن نداشته و به شدت مفید است.

ولی، تحت یک سری شرایط خاص شما می توانید بدن خود را با مشکلاتی مواجه کنید. به عنوان مثال، افرادی که از خون می ترسند، شاید با دیدن سرنگ و فرایند دریافت خون بیهوش شوند.

از آنجایی که این فرایند باعث می شود تا شما خون را از بدن خود خارج کنید، باید انتظار کبودی های خاصی را داشته باشید. اگر تیمی که شما از آن در جهت اهدا خون استفاده می کنید تایید شده نباشد، شما می توانید با حساسیت های موضعی هم مواجه شوید.

شما می توانید جهت ارتباط بیشتر با مرکز پرستاری زی با مهر، با اینستاگرام ما نیز همراه باشید: zibamehr.nurse

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.