پرستار کودک برای هدایت فرزندان و کمک به آنهاضرورت بسیار دارد

پرستار کودک و وظایف پرستار کودک

پرستار کودک

پرستار کودک چه کسی است؟

در عصر حاضر به دلیل مشغله های زیاد زندگی و مشارکت بانوان در مشاغل اجتماعی مراقبت از فرزندان برای خانواده ها با چالش هایی همراه است. سپردن فرزندان به مهدکودک ها تا سن مشخصی امکان پذیر است و از سوی دیگر مشکلات زیادی به همراه دارد. اینجاست که موضوع پرستار کودک مطرح می شود که بهترین گزینه برای نگهداری از کودکان است.

پرستار کودک

تنها گذاشتن کودکان و نوجوانان در خانه تبعاتی به همراه دارد که اغلب خانواده ها حاضر نیستند ریسک چنین کاری را بپذیرند. پرستار کودک به فردی گفته می شود که برای انجام امور روزمره مانند غذا خوردن، آموزش دیدن، استحمام کردن و… مهارت و تخصص ویژه دارد و در غیاب خانواده از کودک مراقبت کامل انجام می دهد.

با وجود مشغله های زیاد خانواده ها در زندگی های مدرن، وجود یک پرستار دلسوز برای هدایت فرزندان و کمک کردن به آنها برای رفع نیازهایشان روز به روز ضرورت بیشتری پیدا می کند. همانطور که می دانید حضور نداشتن والدین به مدت طولانی در خانه به خودی خود تبعاتی دارد که بر روند رشد عاطفی و احساسی فرزندان تاثیرات سوء می گذارد.

حضور مستمر پرستار کودک در منزل موجب می شود فرزند احساس کند با وجود اینکه پدر و مادرش مجبور هستند خارج از منزل فعالیت کنند اما فردی وجود دارد که می تواند به او تکیه کند و از لحاظ احساسی از او حمایت می شود. پرستار کودک به نوعی می تواند جایگزین محبت والدین باشد.

علاوه بر اهمیت حضور پرستار از جنبه حمایت عاطفی، فرزندان برای امور آموزشی و پرورشی نیاز به همراه دارند. پرستار به کودک آموزش ها و مهارت هایی را می دهد که ممکن است وجود خانواده هم این امکان را به خوبی فراهم نکند. ارتباط مستمر و موثر پرستار با کودک موجب می شود به تدریج مسائلی را با پرستارش مطرح کند که نمی تواند با خانواده در میان بگذارد و یا از مطرح کردن آن احساس ترس می کند. این اتفاق تاثیر بسیار خوبی در تخلیه احساسی او و رشد او از لحاظ روانشناسی دارد.

وظایف پرستار کودک

پرستار کودک برای اینکه بتواند ارتباط خوبی با کودک برقرار کند و در امور آموزشی کودک و تغذیه او موفق باشد باید مانند یکی از اعضای خانواده فرزند با او مهربان و صمیمی باشد تا کودک بتواند راحت تر او را بپذیرد.

پرستار بچه باید به خوبی واقف باشد که در مواقع بروز سانحه چه واکنشی نشان دهد، مثلا به موقع والدین کودک را در جریان بگذارد. درصورتی که کودک اختلال یا بیماری خاصی دارد پرستار باید به طور کامل در جریان روند بیماری و داروهای او قرار بگیرد. فردی که مراقبت از کودک را به عهده می گیرد باید مهارت هایی نسبی در زمینه ارتباط با کودک داشته باشد تا بتواند ارتباط موثری با او برقرار کند.

اگر قرار است پرستار کودک را به حمام ببرد باید نکات ایمنی لازم را به او یادآوری کنید. در مورد خلق و خوی کودک و ترسها و علاقه مندیهایش با پرستار صحبت کنید تا ارتباط موثرتری با فرزند برقرار کند.

بعضی مواقع هدف دریافت خدمات پرستاری آموزش و پرورش کودک است. مثلا در مواردی که کودک نیاز به کار درمانی و گفتار درمانی دارد باید پرستاری که برای این کار استخدام می شود در این رشته آموزش کامل دیده باشد یا رشته تخصصی دانشگاهیش باشد تا بتواند وظیفه خود را به خوبی اجرا کند. در این شرایط پرستار دو نقش را ایفا می کند که یکی نقش اصلی پرستاری کودک است و نقش دوم ارائه آموزش های مورد نیاز برای ارتقای توانایی های کودک که هر دو به یک میزان اهمیت دارند.

مرکز خدمات پرستاریمهمترین ویژگی پرستار کودک

صبوری مهم ترین ویژگی پرستاری است که از طرف مرکز خدمات پرستاری زی با مهر اعزام می شود. این فرد علاوه بر تخصص های لازم در زمینه فعالیتی که قرار است انجام دهد باید کاملا محتاطانه و با بردباری با کودک یا سالمند برخورد کند چرا که هر گونه رفتار خارج از عرف باعث می شود فرد تحت مراقبت به پرستار بدبین شود و دیگر تمایل نداشته باشد کمک های او را بپذیرد.

در اولین جلسات معارفه ای که پرستار به خانه می آید لازم است که تمام موارد ضروری مانند نحوه کاربرد وسایل خانه، مشکلات احتمالی، راه های خروجی و نکات ایمنی و… را به او گوشزد کنید. اگر قرار است پرستار برای مدت دو یا سه روز و یا بیشتر وظیفه نگهداری از عضو خانواده تان را بر عهده بگیرد بهتر است به فردی از همسایه ها یا فامیل بسپارید تا هر از چند گاهی به منزل شما سر بزند و بر کار پرستار و نیازهای احتمالی او نظارت داشته باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: مرکز خدمات پرستاری و فعالیت های آن

پرستار کودک را چگونه انتخاب کنیم؟

مرکز خدمات پرستاری زی با مهر یکی از مجموعه هایی هستند که با توجه به شرایط سنی و خلقی کودکتان بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می دهد. ممکن است شما تنها برای ساعات مشخصی از روز نیاز به پرستار داشته باشید یا اینکه ترجیح دهید پرستار شبانه روزی بگیرید. در مواردی کودک شما مشکلاتی مانند اضطراب و استرس، شب ادراری، بیقراری و…دارد و نیاز به مشاوری برای کودک در منزل دارید تا نگرانی تان در این خصوص رفع شود.

 

پرستار کودک

 

خانواده می توانند در ارتباط مستقیم با پرستار با او تعامل داشته باشند و پرستار را در جریان خلق و خو و رفتار کودک شان بگذارند. در مواردی هم پرستار نکات احساسی یا موارد مهم دیگری را به خانواده گوشزد می کند. به هر حال وجود شخص حامی در کنار خانواده در تربیت کودک و رشد جنبه های مختلف ذهنی و روحی او تاثیر زیادی دارد و باعث می شود احساس تنها رها شدن از کودک دور شود.

مرکز مراقبت پرستاری در منزل زی با مهر به طور مداوم ارتباطش را با خانواده حفظ می کند و در موقعیت های غیر منتظره پرستار جایگزین برای کودک شما در نظر گرفته می شود. تفاوتی ندارد که شما تنها چند ساعت از روز را سرکار هستید یا تمام روز، به هر حال احساس تنهایی برای کودک رنج آور است و ممکن است موجب انزوا و افسردگی شود پس باید برای دوران نبودنتان جایگزینی بگذارید که در نبود شما تمام شرایط و اوضاع را تحت کنترل قرار دهد.

پرستار کودک به دلیل اینکه مهارت های مختلفی دارد و گاهی دارای تخصص های درمانی و پزشکی است، حمایت های همه جانبه ای از کودک خواهد داشت که خیالتان را از هر بابت راحت می کند.

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

تلفن: 5-02166581833

واتساپ: +989120993611

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما