پرستار معلول و بهترین راه انتخاب پرستار برای معلول کدام است؟

پرستار معلول و مزایای کمک گرفتن از پرستار برای معلول

پرستار معلول

خانواده هایی که یک عضو معلول در خود دارند با مشکلات و چالش های فراوانی روبرو هستند. حتی اگر یکی از والدین شاغل نباشد و امکان نگهداری این عضو از خانواده را داشته باشد، باز هم یک فرد همیار نیاز است چه برسد به اینکه دو والد خارج از منزل کار کنند. پرستار معلول فردی است که خدماتی اجتماعی را به خانواده دارای یک عضو معلول ارائه می دهد.

پرستار معلولبا یک تصور ساده متوجه می شویم که چنین خانواده هایی با چه چالش ها و سختی هایی درگیر هستند و علاوه بر هزینه های هنگفت کار درمانی و فیزیوتراپی و امور درمانی دیگر، برای نگهداری فرد معلول چه دشواری هایی را تحمل می کنند. سپردن فرد معلول به مراکز خدمات معلولان گذشته از اینکه هزینه های سنگینی در بر دارد به خاطر بار احساسی و روانی که به خانواده تحمیل می کند، کار خیلی رایجی نیست.

خانواده های این افراد ترجیح می دهند این عضو توانخواه را در خانه نگهداری کنند و با تمام سختی های طاقت فرسا حاضر نمی شوند او را به مراکز مربوطه بسپارند. در چنین مواقعی مراکز خدمات پرستاری به یاری خانواده ها می شتابند و مراقبت های درمانی، فیزیوتراپی، مشاوره ای و تخصصی را به خانواده ارائه می دهند تا اندکی از مشکلات آنها بکاهند.

این مطلب را بخوانید: مرکز خدمات پرستاری و فعالیت های آن

پرستار معلول

پرستار معلول چگونه انتخاب می شود؟

از آنجایی که معلولیت ها انواع مختلفی دارند، برای هر نوع از این اختلالات متناسب با ذهنی یا جسمی بودن آن پرستار خاصی به خانواده پیشنهاد می شود. پرستاری که برای مراقبت از معلولان ذهنی در منزل حضور می یابد باید مهارت های پزشکی خاصی داشته باشد. بیماران ذهنی در زمینه های بیشتری به کمک نیاز دارند و علاوه بر تغذیه، بازی، سرگرمی و نظافت و… باید برای جابجایی و راه رفتن و حرکت کردن به آنها کمک کرد.

پرستار معلول باید صبر و حوصله ویژه ای داشته باشد و کاملا خود را با شرایط فرد معلول مطابقت دهد چرا که این افراد اغلب حساسیت های روحی و رفتاری بیشتری دارند و به سرعت ناراحت می شوند. بنابراین پرستار معلول برای اینکه همکاری او را دریافت کند، باید قادر به برقراری ارتباط موثر با فرد باشد و رابطه دوستانه ای برقرار کند. افراد معلول اغلب دیرتر و سخت تر از افراد معمولی با پرستار و افراد غریبه ارتباط برقرار می کنند.

برقراری ارتباط چشمی و توجه کردن به زبان بدن در هنگام صحبت کردن کار را برای مراقبت بیماران معلول ذهنی راحت تر می کند. یکی از نکات مهم دیگر در مورد مراقبت از معلولان تغذیه آنهاست که باید بر اساس برنامه مشخصی انجام شود. این افراد اگر برنامه غذایی مناسبی نداشته باشند از سوء تغذیه، کم آبی، یبوست و مشکلات ناشی از تداخل دارویی رنج می برند.

پرستار معلول

وظایف پرستار معلول

پرستار معلول نشانه های رفتاری فرد را به دقت مورد توجه قرار می دهد و به سرعت به نیازهای او پاسخ می دهد مثلا نشانه های گرسنگی و بیقراری را که می تواند موجب آشفتگی و بدخلقی او باشد شناسایی می کند.

نظافت فرد معلول یکی از موارد حساسی است که باید با دقت انجام شود پرستار معلول باید در زمان های مناسبی که فرد خلق بالاتری دارد و با روش های مناسب اقدام به این کار کند. ایمنی بیمار در حمام و اینکه احساس خطر و ناراحتی نکند یکی از مواد مهم دیگر است.

بعضی مواقع پرستار نسبت به خانواده روش های بهتری برای ارتباط برقرار کردن با فرد دارد و کمک گرفتن از پرستار موجب می شود که روند کار درمانی و گفتار درمانی هم بهتر انجام شود. اولین گام برای سپردن افراد معلول به پرستار، جلسات مشاوره ای است که مرکز خدمات پرستاری با خانواده دارای عضو معلول پیگیری می کند تا بتواند فرد مناسبی را برای مراقبت از این عضو آسیب پذیر خانواده به آنها پیشنهاد دهد.

شما می توانید ضمن تماس با مرکز مراقبت پرستاری زی با مهر، از مشاوره رایگان همکاران استفاده نموده و بهترین تصمیم را برای عزیزان خود بگیرید. پیگری و سایر امور را به همکاران ما بعنوان بهترین مرکز پرستاری در تهران، بسپارید. جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

تلفن: 5-02166581833

واتساپ: +989120993611

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما