پلی داکتیلی یا 6 انگشتی

پلی داکتیلی یا 6 انگشتی حالتی است که در آن، کودک با یک یا چند انگشت اضافی متولد می شود. این موضوع می تواند در یک دست و یا هر دو دست وی و یا حتی در پاهای کودک نیز رخ دهد.

نام پلی داکتیلی از واژگان یونانی (پلی) به معنای بسیاری و (داکتیلوس) به معنای رقم گرفته شده است.

علت اغلب پلی داکتیلی یا 6 انگشتی شدن کودک مسائل ژنتیکی می باشد.پلی داکتیلی به خودی خود می تواند کاملاً بی ضرر و به راحتی قابل درمان باشد.

در این مقاله از مرکز مراقبت پرستاری زی با مهر به عارضه پلی داکتیلی و خصوصیات افراد شش انگشتی ، عوارض شش انگشتی شدن نوزاد ، علت 6 انگشتی شدن و درمان آن خواهیم پرداخت.

نگاه سریع به مورد پلی داکتیلی یا عارضه 6 انگشتی

  • در بیشتر مواقع دست راست و پای چپ تحت تاثیر این عارضه قرار می گیرند.

  • پلی داکتیلی یا 6 انگشتی در دستها بیشتر از پاها شایع است.

  • در مردان پلی داکتیلی دو برابر بیشتر شایع است.

  • شانس تولد کودک با این عارضه به نسبت 1 از هر 1000 تولد می باشد.

  • این بیماری بیشتر در جوامع آمریکایی آفریقایی تبار دیده می شود و در این نژاد ها از هر 150 تولد 1 مورد اتفاق می افتد.

6 انگشتی

انواع پلی داکتیلی یا 6 انگشتی

  • انگشت اضافی ممکن است بصورت تکمیل شده و کاملاً کاربردی باشد.
  • انگشت اضافی نوزاد ممکن است تا حدی تشکیل شده باشد و دارای مقداری استخوان نیز باشد.
  • همچنین ممکن است فقط یک توده کوچک با بافتی نرم مشاهده شود که در این حالت نوبین نامیده می شود

دلیل بوجود آمدن پلی داکتیلی یا نوزاد 6 انگشتی

در طول رشد طبیعی جنین (در حالی که نوزاد هنوز در رحم مادر است) در هفته ششم یا هفتم بارداری دست نوزاد به انگشتان جداگانه تقسیم می شود.

اگر بی نظمی در این فرایند تقسیم بندی و ساخت انگشتان وجود داشته باشد عارضه پلی دیکتیلی شکل می گیرد. در این هنگام یک انگشت منفرد به دو قسمت تقسیم شده و یک انگشت اضافی در نوزاد بوجود می آید.

اکثریت قریب به اتفاق موارد پلی داکتیلی علت خاصی ندارد و اکثرا این بیماری بدون علت مشخصی رخ می دهد.

آیا 6 انگشتی بودن بد است؟

در یک مطالعه جدید، بر روی دو نفر که انگشتان اضافی خود را نگه داشته و شش انگشت در هر دست خود دارند، نشان داده است که آنها می توانند براحتی با تلفن خود تایپ کنند ، بازی های ویدئویی پیچیده انجام دهند و حتی بند کفش خود را فقط با یک دست ببندند.

پزشکان می گویند متاسفانه انگشتان اضافی در دست و پا به طور سنتی به عنوان یک نقص مادرزادی در نظر گرفته می شوند، در حالیکه هیچ کس فکر نمی کند شاید وجود این انگشتان اضافه مفید نیز باشند.

البته در برخی موارد ، ادعای نقص درست است ، زیرا ارقام اضافی ممکن است بدخیم یا ضعیف باشند. اما حذف آنها لزوماً یک روش ساده نیست.

هر قسمت اضافی دارای ساختار استخوانی ، تاندون ها و ماهیچه های مخصوص به خود است و تمام این قسمت ها در کل ساختار دست گنجانده شده اند، بنابراین پزشکان نه تنها مجبور می شوند قسمت اضافی را بردارند ، بلکه باید کل آن را نیز بازسازی می کنند.

با این حال ، مطالعه موردی جدید سناریوی متفاوتی را بررسی می کند. در مورد یک مادر 52 ساله و پسر 17 ساله اش ، ارقام اضافی به خوبی شکل گرفته و کاملاً توسعه یافته بود. هر دو آنها با یک انگشت اضافی بین انگشت شست و اشاره خود ، در هر دو دست متولد شدند.

درمان انگشتان اضافی نوزاد

قبل از تصمیم گیری در مورد نحوه درمان نوزاد با انگشتان اضافی، باید بدانید که انگشت یا انگشتان اضافی ممکن است هیچ گونه مشکل سلامتی برای نوزاد شما ایجاد نکند.

6 انگشتی

اگر احساس می کنید که اشکالی ندارد بچه شما تا آخر عمر با انگشت اضافی باشد ، بگذارید همینطور بماند گرچه شما باید عواقب این موضوع را نیز بپذیرید که در آینده این انگشت اضافی از نظر زیبایی در زندگی فرزند شما چه تاثیری خواهد گذاشت.

همچنین غیر از ظاهر، ممکن است عملکرد ورزشی فرزند شما را تحت تأثیر این موضوع قرار بگیرد و یا اینکه چنانچه انگشت اضافه در پاهای کودک باشد ممکن است پوشیدن کفش های استاندارد و معمولی کار را مشکل کند.

حذف انگشت اضافی با جراحی انجام می شود. اگر مایل به انجام عمل جراحی هستید ، بهتر است عمل را در اوایل کودکی انجام دهید. پیچیدگی عمل جراحی ممکن است بر اساس نحوه اتصال انگشت اضافی به پوست یا استخوان تعیین شود.

در اغلب موارد، جراحی ممکن است زمان زیادی نبرده و انجام آن بسیار ساده باشد. به ندرت کودکی که با انگشت یا انگشتان اضافی متولد می شود ، مجبور به انجام مراحل جراحی پیچیده می شود.

ممکن است فرزند شما بعد از جراحی به فیزیوتراپی یا کاردرمانی نیاز داشته باشد.

در مقاله پرستار کودک در رابطه با چگونگی انتخاب پرستار کودک به صورت کامل شرح داده شده است که پیشنهاد می کنیم بخوانید: پرستار کودک و وظایف پرستار کودک

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.