ماساژ شکم نوزاد

ماساژ شکم نوزاد ( رکاب زدن)

نوزادان از دل درد، نفخ، کولیک و گازهای معده رنج می برند. با ماساژ شکم نوزاد به تمامی آنها پایان بخشید و آرامش را به نوزاد و خودتان هدیه کنید.

ماساژ شکم نوزاد

ماساژ شکم نوزاد

ماساژ شکم نوزاد، نقش بسیار موثری در کاهش دل درد، نفخ و گازهای معده نوزاد دارد. حتی با ماساژ دادن شکم نوزاد، کولیک نیز برطرف خواهد شد. اما ماساژ دادن باید با فاصله دو ساعتی از شیر خوردن نوزاد صورت گیرد.

مزایای ماساژ شکم نوزاد عبارتند از:
ماساژ شکم نوزاد و یا به طور کلی ماساژ نوزاد در طول روز مزایای بسیار زیادی به همراه دارد. دانستن فواید ماساژ شکم نوزاد می تواند بسیاری از بی قراری ها، گریه ها و مشکلات نوزاد را برطرف سازد.

  • آرامش نوزاد
  • تسهیل خروج بادهای جمع شده در شکم نوزاد.
  • ماساژ شکم نوزاد جنبه درمانی نیز دارد.
  • کمک به رشد بیشتر حس لامسه در نوزاد که نقش بسزایی در رشد کلی نوزاد دارد.
  • تسکین دردهای شکمی نوزاد و یا حتی تسکین دردهای دیگر قسمت های بدن.
  • پایان بخشیدن به بی قراری های نوزاد.
  • پایان بخشیدن به مشکلات معده در نوزادان.
  • برقراری ارتباط بین کودک و والدین و نتیجه ی کلی آن، آرامش نوزاد و والدین.
  • کاهش دهنده و ازبین برنده ی دردهای ناشی از نفخ، کولیک و گازهای معده نوزاد.

چگونه شکم نوزاد خود را ماساژ دهیم:

ماساژ شکم نوزاد به چندین روش امکان پذیر است. کافیست که شما تا حدودی رفتار نوزاد دلبند خود را بشناسید و یا دقت کنید که کدام روش، آرامش بیشتری به نوزاد هدیه می کند.

قبل از هر چیز، ابتدا محیط اتاق را از هر گونه صدای بلند، نورهای آزار دهنده و درخشان پاکسازی کنید. سعی کنید که محیط اتاق پر از آرامش باشد. نکته ی مهم دیگر این است که جایی که کودکان را بر روی آن قرار می دهید باید محکم و امن باشد.

دستانتان را حتما به یک لوسیون آغشته سازید. بیشتر مادران از روغن ماساژ مخصوص نوزادان استفاده می کنند، اما می توان از روغن زیتون نیز استفاده کرد.

با استفاده از لوسیون حرکت دست ها و انگشتان تان بر روی شکم نوزاد راحت تر و ساده تر شده و با گرم تر شدن شکم نوزاد نفخ شکم نیز، زودتر برطرف می شود. قرار است که با ماساژ شکم نوزاد، به گریه ها و بی قراری های نوزاد کمک کنیم.

ماساژ شکم نوزاد

ماساژ شکم نوزاد

ماساژ پشت شکم نوزاد با روغن زیتون

1. متداول ترین و رایج ترین روش ماساژ شکم نوزاد اینگونه است که با یک دست و یا هر دو به صورت دورانی انگشتان خود را بر روی شکم نوزاد بچرخانیم. البته چنین حرکاتی از زیر قفسه ی سینه ی نوزاد شروع شده و تا پایین شکم او ادامه می یابد.

2. روش دیگر ماساژ شکم نوزاد، حرکت انگشتان تان در جهت خلاف عقربه های ساعت است. این گونه حرکات باید به شکل دایره وار و بیشتر در اطراف ناحیه ی ناف نوزاد باشند.

3. به راحتی می توان ماساژ شکم نوزاد را با یک بازی ساده انجام داد. نوزاد را به پشت بخوابانید و پاها و یا ران های او را با دو دستتان بگیرید. آنگاه پاهای نوزاد را باز و بسته کنید. پاها را حتما بر روی شکم نوزاد جمع کرده و دوباره به حالت صاف برگردانید. ( مانند رکاب زدن دوچرخه) شما می توانید گاهی نیزنوزاد را به پهلو نیز خوانده و کمی بغلطانید. مطمئن باشید که علاوه بر اینکه بی قراری و گریه های نوزاد پایان می یابد و گازهای معده او دفع نیز می شود. نوزاد از این بازی و نحوه ی ماساژ بسیار لذت می برد.

4. در روش دیگر ماساز شکم نوزاد، می توان نوزاد را بر روی ران خود و به روی شکمش بخوابانید. اکنون ناحیه ی شکم را در جهت عقربه های ساعت مالش دهید. با این کار خروج گازهای معده راحت تر و ساده تر انجام می شود.

5. برای ماساژ شکم نوزاد حتی می توان نوزاد را به شکم بر روی یک متکا خوابانده و به آرامی ناحیه ی پشت او را ماساژ دهید.

6. گاهی اوقات نیز با استفاده از یک کیسه آب گرم که با حوله ای تمیز احاطه شده است( چندان هم داغ نیست) می توان دل دردهای ناشی از نفخ، کولیک و گازهای معده نوزاد را درمان کرد.

مطلب زیر را حتما بخوانید: وظایف پرستار کودک که حتما باید بداند

ماساژ شکم نوزاد

ماساژ شکم نوزاد

ماساژ شکم نوزاد با حرکات دورانی در اطراف ناف

چگونه کولیک با ماساژ شکم نوزاد، درمان می شود؟ با ماساژ شکم نوزاد می توان درد های ناشی از کولیک یا همان قولنج را تسکین داد و درمان کرد.

به عبارتی ساده تر، دردهای شکمی بسیار شدید که باعث گریه های شدید نوزاد می شود. از دلایل کولیک می توان به وجود بادهای شکمی، کشمکش های گوارشی و یا انسداد روده اشاره کرد. اما به طور کلی دلایل بروز کولیک ناشناخته است.

از کجا بدانیم که دردهای شکمی، گریه های شدید و بی قراری نوزاد به دلیل کولیک است؟ معمولا اگر نوزاد حدود سه یا چهار روز در هفته و هر روز حدود چهار ساعت بی قراری می کند، می توان حدس زد که علت بی قراری او کولیک است.

گریه های نوزاد معمولا بلندتر از گریه های طبیعی یک نوزاد است. نوزاد بسیار ناگهانی شروع به گریه می کند. برخی نوزادان از شدت دردهای ناشی از کولیک دستانشان را مشت می کنند. نوزادانی که کولیک می شوند، صورتشان از شدت درد سرخ شده و پاهایشان را از یکدیگر باز می کنند.

با اینستاگرام زی با مهر، همراه ما باشید: zibamehr.nurse

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *