جواب آزمایش ایدز

بیماری ایدز یا سندروم نقص ایمنی اکتسابی، نوعی بیماری است که در اثر حمله ویروس HIV به سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود. این بیماری از طریق سوزن آلوده، رابطه جنسی محافظت نشده، خون آلوده و… منتقل می شود.

این بیماری از مادر به جنین و همچنین در دوران شیردهی از مادر به نوزاد نیز می تواند منتقل شود. ابتلا به ویروس HIV و بیماری ایدز از طریق آزمایش مشخص می شود.

تفسیر جواب آزمایش ایدز، بر عهده پزشک است و توصیه می شود برای اطمینان از نتیجه آزمایش، جواب آزمایش ایدز را با پزشک در میان بگذارید. در این مقاله از مرکز مراقبت پرستاری زی با مهر ، قصد داریم تا اطلاعاتی جامع و کاربردی را در خصوص جواب آزمایش ایدز در اختیار شما قرار دهیم.

جواب آزمایش ایدز

معنی non reactive در جواب آزمایش ایدز

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که ابتلا به ویروس HIV به معنای ابتلا به بیماری ایدز نیست. بلکه بیماری ایدز آخرین مرحله از پیشرفت این ویروس است. در جواب آزمایش ایدز، عبارت های reactive یا non reactive را مشاهده می کند.

وقتی یک عامل بیماری زا وارد بدن انسان شود، سیستم دفاعی بدن بر علیه آن پادتن یا آنتی بادی ترشح می کند. این عبارت ها به وجود یا عدم وجود پادتن در بدن اشاره دارند. عبارت non reactive به این معنا است که هنوز هیچ پادتنی بر علیه ویروس HIV در بدن ساخته نشده است.

این عبارت دو تفسیر دارد؛ به این معنا که یا ویروس HIV به بدن وارد نشده یا اینکه هنوز بر علیه آن پادتن ساخته نشده است. در حقیقت در پروسه ابتلا به ویروس HIV ما دوره ای تحت عنوان دوره پنجره یا Window period داریم.

در واقع از زمانی که فرد در معرض ویروس قرار می گیرد تا زمانی که آزمایش ها، ابتلای او به ویروس را تایید کنند، یک بازه ای تحت عنوان Window period وجود دارد.

به همین علت توصیه می شود بعد از مدتی مجددا آزمایش را تکرار کنید. عبارت reactive یعنی علیه این ویروس، پادتن تولید شده است و فرد مبتلا به ویروس HIV شده است.

جواب آزمایش ایدز negative

اگر در جواب آزمایش ایدز عبارت negative درج شده باشد، یعنی نشانه ای از ورود ویروس HIV به بدن پیدا نشده است. اعتبار این نتیجه تا حد بسیار زیادی به نوع تستی که داده اید، بستگی دارد. بعضی از آزمایش های ایدز، برای تایید نیاز به آزمایش های تکمیلی دارند.

اگر در جواب آزمایش، کلمه positive نوشته شده باشد، به این معناست که آزمایش HIV مثبت است؛ یعنی این ویروس وارد بدن شده است و فرد مبتلا به ویروس HIV است.

ایدز

جواب آزمایش ایدز چند روز طول میکشد؟

زمان آماده شدن جواب آزمایش تا حد زیادی به نوع آزمایشی که داده اید، بستگی دارد. در واقع آزمایش ابتلا به ویروس HIV به دو صورت انجام می شود. روش مطمئن و استاندارد، آزمایش خون فرد در آزمایشگاه است.

در این روش، خون شخص در آزمایشگاه مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد. اگر بیش از سه ماه از ابتلای فرد به ویروس HIV گذشته باشد، پادتن هایی که علیه این ویروس ساخته شده اند، در خون تشخیص داده می شوند و ابتلای فرد به ویروس تایید می شود.

آماده شدن جواب آزمایش در این روش معمولا چند روز به طول می انجامد. البته فاکتورهای مختلفی برای تایید یا عدم تایید ابتلای فرد به این ویروس وجود دارد. بعضی از این فاکتورها به تایید وجود آنتی بادی یا پادتن در بدن می پردازند و برخی دیگر، مستقیما وجود ویروس در بدن را تایید می کنند.

به طور مثال در تست اسید نوکلئیک یا NAT، مقدار ویروس HIV در خون بررسی می شود. این روش نسبت به روش های دیگر، سریع است و حدود 30 دقیقه طول می کشد؛ اما هزینه زیادی دارد. روش دیگری که برای تشخیص ابتلای فرد به ویروس HIV استفاده می شود، روش POC است.

در این روش همانند تست قند خون، از نوک انگشت فرد چند قطره خون می گیرند و بلافاصله آن را از نظر وجود یا عدم وجود پادتن ویروس HIV بررسی می کنند. این روش سریع است اما کاملا قابل اطمینان نیست و لازم است که آزمایش های تکمیلی هم در ادامه آن انجام شود.

جواب آزمایش ایدز

سریعترین آزمایش ایدز

روش های سریع برای تشخیص ابتلا به ویروس HIV وجود دارد؛ اما توجه داشته باشید که این روش ها کاملا قابل اطمینان نبوده و باید توسط آزمایش های تکمیلی تایید شوند. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، یکی از روش های خودآزمایی ابتلا به ویروس HIV روش پست است.

در این روش شما به وسیله یک کیت جمع آوری نمونه، چند قطره از خون خود را جمع کرده و به آزمایشگاه ارسال می کنید. در آزمایشگاه این خون از نظر وجود یا عدم وجود آنتی بادی یا پادتن بررسی می شود.

روش دیگر خودآزمایی ابتلا به ویروس، روش سریع یا RAPID است. در این روش از مایع دهانی استفاده می شود. نتیجه این آزمایش بعد از 20 دقیقه مشخص می شود؛ اما توجه داشته باشید که تایید آن نیاز به آزمایش های تکمیلی دارد و این آزمایش به تنهایی قابل اطمینان نیست و نتیجه درستی به فرد نمی دهد.

اگر تست HIV مثبت باشد، چه باید کرد؟

اگر نتیجه تست شما مثبت باشد، باید یک سری آزمایش‌های تکمیلی برای تایید ابتلا به این ویروس انجام دهید. حتما بعد از مثبت شدن تست، به پزشک مراجعه کرده و آزمایش‌های مربوطه را انجام دهید. همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم، ابتلا به ویروس HIV به معنای ابتلا به ویروس ایدز نیست.

اگر تست شما مثبت باشد، باید بسیار بیشتر از گذشته مراقب سلامتی خود باشید. داروهایی که پزشک تجویز کرده است را به‌موقع مصرف کنید و رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.