فشار خون و علائمی مانند سرگیجه، تاری دید و سیاهی رفتن چشم ها

فشار خون پایین و درمان آن

فشار خون

خانم فاطمه موحدی مدیریت مرکز پرستاری زی با مهر و موضوع فشار خون پایین و درمان فشار خون پایین

خیلی اوقات افراد با دیدن بعضی از علائم مانند سرگیجه، تاری دید و سیاهی رفتن چشم ها فکر می کنند دچار افت فشار شده اند، در حالیکه ممکن است این علائم بعلت افت قند بوده باشد زیرا این علائم در هردو مشابه است.

ما باید ابتدا رجوع کنیم به زمان غذا خوردن و رژیم غذایی ساعات قبل فردیکه دچار این علائم شده است و سوابق کم خونی او را چک کنیم.

افت قند خون

برای افرادیکه افت قند سبب بروز علائمی مانند سرگیجه، تاری دید و سیاهی رفتن چشم ها شده است، قطعا آب قند توصیه میشود، و باید بصورت ساده و قند حل شده در آب استفاده گردد. شکلات و خوارکی هایی که قند آنها دیر جذب می شود برای افت قند مناسب نیستند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید: آشنایی با دیابت

فشار خون

 

افت فشار خون

بعضی از افراد هستند که زیاد دچار افت فشار می شوند و خودشان نیز از این موضوع اطلاع دارند و در اکثر اوقات، بعد از گرفتن فشار خون مشخص شده از حالت نرمال پایین تر هستند. برای این افراد یکسری نکات توصیه میشود. این افراد دائما دچار افت فشار خون هستند و زمانیکه فشار خود را چک می کنند، فشار آنها 8 تا 10 است.

علائمی که به آن دچار می شوند ممکن است شامل تاری دید، ضعف، سرگیجه و حتی غش کردن (Faint) نیز شامل می شود و در این مواقع متوجه افت فشار خون خود می شوند.

راه حل:

جهت  این افراد انجام یکسری از نکات حائز اهمیت می باشد. یکی از آنها می تواند چهار زانو زدن باشد.

در این شرایط ،چهار زانو نشستن می تواند حال فرد را بهتر کند. همچنین مصرف آب بسیار مهم است.

افرادیکه زیاد دچار افت فشار می شوند و خودشان نیز اطلاع دارند فشار پایینی دارند، باید همیشه یک بطری آب کنار خود داشته باشند.

زمانی که علائم افت فشار را مشاهده کردند مقداری نمک به غذای خودشان اضافه کرده، خوراکی شوری بخورند و یا همان لحظه نمک استفاده کنند تا فشار خونشان بالاتر رود و همچنین مقداری مایعات از جمله آب بنوشند.

این عمل، در دراز مدت، جهت افرادیکه چای و مواد کافئین دار مصرف می کنند و همچنین کسانی که فشار خون پایینی دارند، موجب اصلاح آن شده و موقتا فشار خون بالا می رود.

فشار خونخوارکی های کمک کننده:

اگر در خون ویتامین بی 12 (B12) ،اسید فولیک و آهن کم باشد افراد دچار افت فشار خون می شوند و عموما این افراد فشار پایینی دارند که توسط مکمل های غذایی یا مواد غذایی مثل گوشت گاو، تخم مرغ ، آجیل ، مرکبات می توانیم آن را جبران کنیم.

رعایت نکته زیر ضروری است:

همان طوری که می دانید، بعد از غذاخوردن و مصرف یک وعده غذایی سنگین، بیشتر افراد خواب آلود شده و حس میکنیم فشار ما پایین است و نیاز به خواب داریم. این دلیلش این است که عمده خون بدن به سمت دستگاه گوارش می رود و خون رسانی به مغز کاهش پیدا می کند و فشار عمومی خون پایین می آید.

بنابراین کسانی که معمولا دچار افت فشار خون هستند بهتر است وعده های غذایی سبک تری مصرف کنند و وعده غذایی سنگین را یکباره استفاده نکنند و وعده های غذایی خودشان را در ساعات روز تقسیم کرده و تعدادش را افزایش دهند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید: آموزش بسیار ساده گرفتن فشار خون در منزل

در صورت داشتن هرگونه سوالی با مرکز مراقبت پرستاری در منزل زی با مهر تماس گرفته و از مشاوره رایگان همکاران مرکز ما استفاده کنید.

تلفن: 02166581833 الی 5

واتساپ: +989120993611

اینستاگرام زی با مهر: www.instagram.com/zibamehr.nurse

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما