آموزش جنسی به کودک باید به شیوه قابل فهم دنیای کودکانه باشد
آموزش جنسی به کودک

اولین گام برای آموزش جنسی به کودک

آموزش جنسی به کودک Kids sex education مفهومی عمیق، در رابطه با نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان به شیوه ای قابل فهم در سطح دنیای کودکانه آنهاست. خیلی از والدین با رشد کودک و هوشیار شدن او دائما در این نگرانی هستند که چگونه سوالات او را در خصوص مسائل جنسی پاسخ دهند. در این فرصت می خواهیم با شما همراهی کنیم تا بدانید در آغاز تربیت جنسی کودک چه باید بکنید.

 

آموزش جنسی به کودک

با توجه به اینکه والدین ما در مورد مسائل جنسی به هیچ عنوان صحبت نکرده اند و این موضوع باعث ایجاد نوعی بی اعتمادی در میان اغلب ما شده است، نمی خواهیم این خاطرات بد برای کودکان ما تکرار شود. در فرهنگ و عرف کشور ما صحبت کردن در مورد مسائل جنسی تا حدی تابو محسوب می شود و این اعتقاد در ذهن بیشتر مردم نقش بسته است که نباید این گونه مسائل را باز کرد اما این نگرش می تواند پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد چرا که کودکان ما سوالات زیادی در این مورد دارند و اگر به آنها پاسخ درست و مناسب ندهید برای رسیدن به جواب به سراغ دوست و هم سن و سالان خود می روند.

آموزش جنسی به کودک در واقع به یک موضوع خلاصه نمی شود و چند بعد را در بر می گیرد.

آموزش جنسی به کودک را با چه ابزاری شروع کنیم؟

برای اینکه خیلی از مسائل مانند توضیح بچه دار شدن برای کودکان مسئله پیچیده ای است می توانید برای ساده تر شدن موضوع از کتابهای کودکانه که ذهن کودک را برای این مسائل آماده می کند استفاده کنید. این سبک کتابها برای انتقال مفاهیم جنسی به کودکان عالی عمل می کنند. هنگامی که کودک در مورد مسائل جنسی سوال می پرسد نیاز نیست دستپاچه شوید و توضیح اضافه بدهید کافی ست تنها به همان سوال پاسخ دهید و از توضیحات جانبی موضوع بپرهیزید.

آموزش جنسی به کودک

آموزش اندام خصوصی به کودک

در زمینه آموزش جنسی به کودک صحبت کردن در مورد برخی نکات لازم و ضروری به نظر می رسد و آگاهی کودک را در برابر عوامل بیرونی بیشتر می کند. در این خصوص باید به کودک در مورد مناطقی از بدن که با لباس پوشیده می شود توضیحاتی بدهید و بگویید که لمس این قسمت ها توسط دیگران ممنوع است . آنها باید بدانند هیچ کس حق ندارد بدنشان را لمس کند و اگر کسی با این قصد به او نزدیک شد باید به والدین یا یک بزرگسال مورد اعتماد از اطرافیان نزدیک اطلاع دهد.

چه موقع بهترین زمان برای پاسخ به سوالات جنسیتی کودکان است؟

کودکان به سرعت رشد می کنند و به برهه ای می رسند که سوالات زیادی ذهن آنها را درگیر می کند و شما باید به طور واقعی در مورد مسائل جنسی با او صحبت کنید. خیلی از محققان بر این باورند که هشت سالگی بهترین سن برای اولین صحبت های جنسی مهم والدین با کودک و آموزش جنسی به کودک است. کودک باید این اجازه را داشته باشد به طور آزادانه در این خصوص با والدین صحبت کند و از کنجکاوی هایش بگوید.

این مطلب را حتما بخوانید: پرستار کودک و وظایف پرستار کودک

آموزش جنسی و توضیح بچه دار شدن برای کودکان

این موضوع باید با بیان خیلی ساده و کودکانه برای فرزند بیان شود که رابطه جنسی منجر به بچه دار شدن می شود. فقط کافی ست بگویید اسپرم از بدن پدر می آید و تخم در شکم مادر تشکیل می شود و نیازی نیست توضیح مسائل جزئی تر را بدهید.

می توانید در این میان مراحل تشکیل نوزاد در رحم و تخمدان را توصیف کنید و با عبارات مناسب ذهن کودک را باز کنید. بعید است که کودک شما خیلی عمیق تر وارد روند رابطه جنسی شود.

 

آموزش جنسی و تفاوت جنسیت به کودکان

درست از سنین 3 یا 4 سالگی کودکان متوجه اندام جنسی خود خواهند شد و مدتی بعد کنجکاوی ها در خصوص اندام جنسی دیگران و تفاوت هایی که با خودش دارند در ذهنش شکل می گیرد.

این نکته را مد نظر داشته باشی که کودک چیزی در مورد معذوریت های اخلاقی مسائل جنسی نمی داند و مانند همه کنجکاوی های دیگرش دوست دارد در این مورد صحبت کند.

این مطلب را نیز بخوانید: بهترین مرکز پرستاری در تهران

او می خواهد راجع به دلیل اختلاف اندام تناسلی دو جنس بداند بنابراین این یک مرحله عادی در جریان رشد کودکان خواهد بود. در این مورد در سنین 3 تا 5 سالگی معمولا همین که به کودک بگویید پسر و دختر اندام تناسلی با ظاهری متفاوت دارند کافی است و معمولا کودک بیشتر پیگیر نمی شود. در این مورد نیازی نیست توضیحات کامل تر بدهید چرا که گاهی اثر عکس دارد و توضیحات پیچیده موجب ترس و وحشت کودک می شود.

تنها چند مورد از تفاوت های ظاهری دو جنس را برایش توصیف کنید و در این مورد تفاوت های اسباب بازی ها و علاقه مندی های او را مثال بزنید و بگویید تفاوت جنسی مانند همین تفاوت های ساده عروسک هایش است. شما در هر دوره سنی باید با توجه به میزان درک کودک استدلال مناسب برای صحبت در زمینه آموزش جنسی به کودک آماده داشته باشید و پاسخ های درست و به موقع بدهید.

این مطلب را نیز بخوانید: مرکز خدمات پرستاری و فعالیت های آن

تلفن: 5-02166581833

واتساپ: +989120993611

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما