11 علامت شایع سرطان و شناخت انواع آنها با چک کردن های ساده
سرطان

خانم فاطمه موحدی مدیریت مرکز پرستاری زی با مهر و موضوع 11 علامت شایع سرطان

در این مقاله قصد داریم کمی شما را نگران کنیم! اما این نگرانی باعث هوشیاری شما خواهد شد و این هوشیاری، از سرطان که دومین عامل مرگ و میر در جهان است، پیشگیری خواهد کرد.

همانطور که می‌دانید و گفته شد سرطان دومین علت شایع مرگ و میر در جهان است که دلایل مختلفی دارد و در جای خود مورد بحث قرار می‌گیرد. این بیماری علائمی دارد که اگر ما نسبت آن هوشیار باشیم می توانیم در درجه‌های اول و شروع (Grade ) و آغاز سرطان، تشخیص سرطان را داشته باشیم. این موضوع به درمان سرطان کمک شایانی می‌کند، پیش آگهی بیماری را بسیار افزایش داده و بهبود می‌دهد.

درجه یا گرید Grade یک تومور سرطانی را با بررسی میکروسکوپی آن مشخص میکنند. درجه یک تومور به پزشک میگوید که رفتار آن چگونه است. تومورهای با درجه پایین Low grade cancers آنهایی هستند که در مطالعه میکروسکوپی سلول های تومور کمی غیر طبیعی هستند.

این تومورها فعالیت کمتری داشته و احتمال انتشار آنها کم است. در مقابل، سرطان های با درجه بالا High grade cancers هستند که سلول های آنها در مطالعه ذره بینی بسیار غیر طبیعی هستند. این تومورها سریع رشد کرده و بسرعت در بافت های اطراف و بافت های دوردست انتشار می‌یابند.

سرطان

علائم و شناخت انواع آن

این علائم شامل تغییرات در گوارش می باشد. تغییر در اشتها و همچنین پس از غذا خوردن، تهوع، استفراغ، اسهال مداوم، و یبوست های مداوم از علائم بیماری ها و سرطان های گوارشی می باشند.

همچنین خون در ادرار مشاهده شده، باید آلارمی باشد برای سرطان های مجاری ادرای و بزاق لکه دار که لکه های خونی در آن باشد و یا سرفه مداوم نیز می تواند از علائم سرطان ریه باشد.

اگر فرد به یکباره دچار کاهش غیر عادی و شدید وزن در حدود 10 کیلوگرم در ماه شود، بدون اینکه رژیم خاصی داشته باشد از علائم تیپیک سرطان می باشند.

کاهش تعداد گلبول های خونی از جمله گلبول های قرمز و یا گلبول های سفید، می تواند از علائم سرطان خون باشد.

حس کردن توده در سینه یا ترشح در سینه می تواند از علائم سرطان سینه باشد. در اینجا ما تمام خانم ها رو توصیه می کنیم به breast self-examination یا خودآزمایی سینه که هر ماه انجام دهند و اگر توده ای در سینه خود مشاهده کردند، حتما به متخصص مراجعه کنند.

خستگی و بی حالی شدید نیز می تواند از علائم سرطان باشد ولی دلایل بسیار متفاوت دیگری هم می تواند داشته باشد.

اساسا هرگونه توده ای زیر پوست حس کردیم باید آن را مورد بررسی قرار داده و به احتمال خوش خیم بودن و یا توده چربی بودن به آن بی توجهی نکنیم.

هر توده ای زیر پوست می تواند تومور بدخیم سرطانی باشد که در گرید های اول قابل درمان بوده و قابل جراحی می‌باشد. ولی اگر به آن بی توجهی شود می تواند عواقب بسیار خطرناکی  برای ما داشته باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: مرکز خدمات پرستاری و فعالیت های آن

بطور خلاصه علائم انواع سرطان عبارتند از:

1.کاهش وزن غیر قابل توجیه بیش از 10 درصد وزن بدن در طی شش ماه

2.تب بدون علت ( دمای بدن بیش از 3/38 درصد سانی گراد طول کشیده و بررسی های معمول ، وجود عفونت یا دلایل دیگر را نشان نداده باشد .)

3.تغییر طولانی مدت ( بیش از سه هفته ) در اجابت مزاج در افراد مسن و یا وجود خون مخفی در مدفوع

4.خونریزی و ترشح غیر طبیعی ( به غیر از خونریزی ماهیانه ) از واژن در زنان به خصوص بعد از 40 سالگی و بعد از یائسگی

5.خونریزی یا فرورفتگی نوک پستان ، فرورفتگی پوست پستان و یا وجود توده ای در پستان که بزرگتر شده و یا در طی دو دوره پیاپی عادت ماهیانه ثابت باقی بماند .

6.وجود غده های زیر جلدی بدون درد و در حال بزرگ شدن ( به مدت بیش از 2 هفته ) به عنوان نشانه ای از لنفوم

7.زخمی که بهبود نیابد ( در طی سه ماه ) خصوصاً در نواحی در معرض نور آفتاب یا در محل عفونت های طولانی مدت یا در محل سوختگی قدیمی

8.هرکونه تغییر در اندازه ، شکل ، رنگ و … در خال های پوستی

9.سرفه های طولانی مدت با یا بدون خلط خونی همراه با کاهش وزن

10.سیری زودرس و کاهش اشتها به همراه کاهش وزن

11.خشونت صدا

امیدواریم سرطان از همگی شما به دور بوده و این اطلاعات بتواند کمکی به شما کند. با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان همکاران ما استفاده کنید.

تلفن: 02166581833 الی 5

واتساپ: +989120993611

اینستاگرام زی با مهر: www.instagram.com/zibamehr.nurse

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما