وظایف پرستار سالمند و شرح آن، کمک میکند تا فرد مناسبی انتخاب
وظایف پرستار سالمند

شرح وظایف پرستار سالمند

یکی از دغدغه های اصلی خانواده هایی که سالمند از کار افتاده در منزل دارند و فرصت کافی برای مراقبت و رسیدگی به عزیزشان را ندارند، این است که چه کسی را برای پرستاری انتخاب کنند.  شرح وظایف پرستار سالمند به خانواده کمک خواهد کرد تا فرد مناسب تری با قابلیت های بیشتر انتخاب کنند.

وظایف پرستار سالمند

اگر وظایف پرستاری که برای والدین تان انتخاب می کنید را با دقت و با فرصت کافی یادداشت کنید و این فعالیت ها را یک به یک با او در میان بگذارید و شرح دهید، پرستار می تواند نسبت به کارهایی که انجام می دهد و شرایط و موقعیت هایی که در آن قرار خواهد گرفت، دید بهتری پیدا کند و سپس برای پذیرش مسئولیت تصمیم بگیرد.

وظایف پرستار در صورتی که به خوبی و به صورت صریح و واضح اعلام شود شرایطی مهیا می کند تا او علاوه برفعالیت در محیط بیمارستان بتواند در منزل شما به مراقبت از سالمند بپردازد. فعالیت پرستار در منزل شرایط مساعدی را برای فعالیت مستقل او فراهم می آورد.

البته پرستار باید کاملا اشراف داشته باشد که در چه زمانهایی از شبانه روز قرار است در خانه شما حضور پیدا کند و چه نوع مسئولیت هایی در قبال کارهای منزل دارد. اینکه آیا با یک سالمند پوشکی روبرو است یا اینکه با سالمند معلول که باید علاوه بر مراقبت بهداشتی درمانی، روحیات و خلقیات او را در نظر بگیرد و با او سازگاری پیدا کند.

آنچه پرستار مراقب باید برای سالمند انجام دهد؟

هنگامی که خانواده ای پرستاری را برای نگهداری از سالمندشان انتخاب می کنند در طی شرح وظایف پرستار سالمند ، تمام امور مربوط به مراقبت از او را برای فرد توصیف می کنند. به پرستار می گویند که چه کارهایی باید برای رسیدگی به والدین شان انجام دهد و اگر سالمند از بیماری مزمنی رنج می برد یا در تصادفی دچار آسیب دیدگی شده است یا اینکه معلولیت خاصی دارد توصیه های لازم را فرد مراقب می دهند.

وظایف پرستار سالمند شامل چه مواردی است؟

1- ارزیابی اولیه پرستار از سالمند و مشخص کردن یک برنامه روتین مراقبتی

2- نظارت های لازم بر مصرف دارو برای تسکین دردهای سالمند

3- در صورت لزوم شستشو و پانسمان زخم ها

4- آموزش به خانواده در مورد نحوه صحیح جابجا کردن سالمند

5- ثبت علائم حیاتی

6- ارتباط مداوم پرستار با پزشک معالج، مشاور سلامت یا مددکار اجتماعی

7- تحت نظر گرفتن علائمی که می تواند به بدحالی و رجوع سالمند به بیمارستان منجر شود

8- ارائه پیشنهادات بهداشتی برای بهبود سلامت سالمند در منزل

9- نظارت بر شیوه مصرف و دوز داروها

10- نظارت بر انجام مراقبت های درمانی توسط خانواده

11- تشویق سالمند برای همکاری با خانواده در جهت بهبود بیشتر

12- ارائه راهکارهای جدید درمانی برای ایجاد شرایط عمومی بهتر سالمند

سالمند

یک پرستار موفق باید برای امور روزانه خود برنامه ریزی دقیق داشته باشد و تمام امور را به طور کامل زیر نظر بگیرد. دانستن وظایف پرستار سالمند شرایط را برای شناخت دو طرفه پرستار و خانواده در رسیدن به هدف مشترک شان یاری می دهد. پرستار باید برای انجام وظایف خود مدیریت و کنترل مناسبی داشته باشد.

با صبر و شوخ طبعی زمام امور را به دست بگیرد و در سالمند نگرش مثبتی برای سازگاری با شرایط جدید به وجود آمده ایجاد کند.

پرستاران بخصوص آنهایی که بخشی از روز را در بیمارستان می گذرانند خلق و خوی سالمندان و بیماران بدحال را به خوبی می شناسند و می دانند در مواقع لزوم چه واکنش های فوری باید از خود نشان دهند.

اگر مراقبت از سالمند را به فردی می سپارید که آگاهی کاملی از مهارت های کلینیکی و بالینی او ندارید بهتر است برای یک دوره آزمایشی فعالیت های پرستار را زیر نظر بگیرید.

ضمنا حتما بخاطر داشته باشید جهت استخدام پرستار ،به موسسات مجاز پرستاری مراجعه کنید زیرا این موسسات ضمن غربالگری پرستاران از بابت تخصص و سابقه، نسبت به پیگیری امور پرستاری که برای امور سالمند شما اختصاص داده اند، در فواصل زمانی مشخص اقدام می کنند و چنانچه پرستاری نسبت به وظایف خود کوتاهی کند، پرستار خاطی را از سیستم خود حذف می کند.

شما می توانید ضمن تماس با مرکز مراقبتی پرستاری زی با مهر از مشاوره رایگان این مرکز برخوردار شوید.

پرستار سالمند ممکن است در طول روز از چند سالمند نگهداری کند و یا اینکه به طور شبانه روزی از یک سالمند مراقبت کند. در مواردی ممکن است علاوه بر پرستاری، تخصص های جانبی مانند روان پزشکی، جامعه شناسی یا سالمند شناسی داشته باشد که در انجام وظایفش بیشتر به او کمک خواهد کرد.

آموزش پرستار برای اجرای دقیق تر مواردی که خانواده سالمند در نظر دارند، برای رسیدن به توافق بیشتر خانواده و پرستار کمک خواهد کرد. بهتر است پیش از شروع کار در جلسه ای در مورد شرح وظایف پرستار سالمند در مورد وضعیت جسمانی سالمند و مراقبت های ضروری گفتگویی داشته باشند.

این مطلب را نیز بخوانید: پرستار سالمند را چطور انتخاب کنیم؟

 

تلفن: 02166581833 الی 5

واتساپ: +989120993611

اینستاگرام زی با مهر: www.instagram.com/zibamehr.nurse

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما