5 مشکل رایج دهان و دندان در سالمندان

اهمیت بهداشت دهان و دندان سالمند

دهان و دندان

داشتن سلامتی ثروت واقعی هر فرد است و این موضوع در طول سالهای آخر زندگی بیشتر از تمام عمر به چشم می آید. در این ایام افراد مسن بیشتر دچار مشکلات دندانی می شوند. البته توجه به این نکته مهم است که تعداد بسیاری از بیماری ها به دلیل ضعف در سلامت دهان و دندان ایجاد می شوند.

با این حال ، بالا رفتن سن تنها عامل ایجاد کننده مشکلات دهان و دندان نیست. گاهی اوقات ممکن است یک بیماری مانند آرتروز منجر به درد شدید در فرد شود به طوری که مسواک زدن یا مراقبت از بهداشت دهان و دندان به یک دردسر تبدیل شود.

دهان و دندان

بیائید ابتدا در مورد مشکلات شایع دهان و دندان در سالمندان بدانید. شایعترین مشکلات دندانپزشکی عبارتند از:

خشک شدن دهان

توانایی بدن در تولید بزاق در دهان با افزایش سن کاهش می یابد. در نتیجه ، دهان فرد مسن به اندازه زمانی که جوان بودند بزاق تولید نمی کند. در بسیاری از افراد ، مصارف دارویی نیز در این سن بیشتر می شود. در نتیجه ، خشک شدن دهان به یک مشکل در افراد مسن تبدیل می شود.

به همین دلیل ، بسیاری از افراد مسن در خوردن غذا مشکل دارند ، به خصوص اگر خوراکی ها خشک باشند مانند سبزیجات ، نان و غیره.

با بدتر شدن این مسئله ، بلعیدن غذا برای آنها دشوارتر نیز می شود و مجبورند مدتی طولانی تر غذا را بجوند و حتی غذا را خشک ببلعند و این شرایط بیشتر منجر به از دست دادن اشتها نیز می شود.

در دوران پیری ، بدن به تغذیه بیشتری نیاز دارد و وقتی آن را دریافت نکند ، سلامتی فرد به خطر می افتد. بنابراین ، به افراد مسن توصیه می شود که به طور مداوم در طول روز آب گرم بنوشند زیرا مایعات از خشک شدن دهان جلوگیری می کنند.

بوی بد دهان

نقش بزاق فقط به مرطوب کردن دهان و غذا محدود نمی شود. بزاق ، دهان را مرطوب کرده و از تولید باکتری در دهان که باعث بوی بد دهان نیز می شود جلوگیری می کند. هنگامی که کسی دهانش خشک می شود ، قطعاً بوی بد دهان نیز دارد.

مسواک زدن دو بار در روز نیز مفید است اما نمی تواند به جلوگیری از خشک دهان را برای مدت طولانی کمک کند.

همچنین بوی بد دهان برای اعضای خانواده و پرستاری که وظیفه مراقبت از سالمند را بر عهده دارد دشوار می کند ، زیرا آنها مجبور هستند اغلب در کنار سالمند باشند و در نتیجه افراد به آرامی از فرد سالمند فاصله می گیرند.

گاهی اوقات این بوی بد دهان به دلیل استفاده از دندان مصنوعی است. استفاده طولانی مدت از دندان مصنوعی باعث التهاب در بافتهای ظریف دهان شده و در نهایت می تواند باعث بوی بد دهان شود. تمیز کردن منظم دندان مصنوعی بسیار مهم است.

پوسیدگی دندان

با افزایش سن ، پوسیدگی دندان نیز به یکی از مشکلات شایع دندان تبدیل می شود. پوسیدگی دندان در این سن می تواند منجر به عفونت ، درد و در بعضی موارد از دست دادن دندان شود.

دلیل این امر تجمع تدریجی پلاک و تارتار دهان است. در بسیاری از افراد سالمند ، آرتروز باعث درد در انگشتان دست و مچ دست فرد می شود و مسواک زدن صحیح را برای آنها مشکل می کند.

هنگامی که فرد به درستی مسواک نمی زند ، با گذشت زمان حفره هایی ایجاد می شوند که به پوسیدگی دندان تبدیل می شوند. آنچه بیشتر در پوسیدگی دندان ها نقش دارد رژیم غذایی سرشار از محتوای شیرین و کاهش تولید بزاق دهان است. استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید به افراد مسن توصیه می شود.

شما باید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که افراد مسن در خانه ، دو بار در روز مسواک بزنند ، یک بار در روز نخ دندان بکشند ، مرتباً آب بنوشند و بیش از حد از غذاهای شیرین استفاده نکنند.

دهان و دندان

عقب رفتن لثه ها

یک مشکل دندانی رایج در افراد سالمند ، عقب رفتن لثه ها می باشد. سیگار کشیدن ، دندان قروچه مکرر ، بهداشت نامناسب دندان و سابقه خانوادگی از مهمترین دلایل این مشکل است.

اگر افراد مسن در خانه شما سیگار می کشند ، به آنها کمک کنید تا از این عادت مضر خلاص شوند. اگر این مشکل درمان نشود ، احتمال بیماری لثه و پوسیدگی دندان افزایش می یابد. برای جلوگیری از این مشکل اطمینان حاصل کنید که افراد مسن از بهداشت دهان و دندان خوبی برخوردار هستند.

این مطلب را مطالعه کنید: سالمند سیگاری و تاثیرات مخرب سیگار بر فرد سالمند

زخم در دهان

از بین همه بیماری ها و اختلالات شایع دندانپزشکی در افراد مسن ، بدترین نوع آن زخمهای دهان است. خطر ابتلا به زخم های دهانی با بیشتر شدن سن افزایش می یابد. این مشکل برای کسانی که سیگار می کشند بیشتر است و اگر به موقع درمان نشود ، می تواند منجر به سرطان دهان شود.

هنگامی که از خدمات پرستار سالمند در منزل استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که پرستار سالمند شما از یک برنامه منظم جهت جلوگیری از بی اشتهایی سالمند شما استفاده می کند. همچنین می توانید برای مراقبت از سالمندان خود با مرکز مراقبت پرستاری زی با مهر تماس گرفته تا از سالمند شما به بهترین نحو در خانه مراقبت بعمل آید.

تلفن: 02166581833 الی 5

واتساپ: +989120993611

اینستاگرام زی با مهر: www.instagram.com/zibamehr.nurse

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما