نقرس نوعی آرتروز دردناک و از دوران باستان وجود داشته است.
نقرس

Painful and inflamed gout on his foot around the big toe area.


نقرس نوعی آرتروز دردناک و ناتوان کننده است که از دوران باستان وجود داشته است. این بیماری گاهی اوقات “بیماری پادشاهان” نیز خوانده می شد ، زیرا مردم مدتهاست که آن را با مصرف بیش از حد غذا و شراب که فقط افراد ثروتمند و قدرتمند از عهده آن برمی آیند ، مرتبط می کنند. اما حقیقت این است که نقرس می تواند هرکسی را تحت تأثیر قرار دهد.

نقرس

چکیده مطلب

-ورم مفاصل (اغلب در انگشت شست یا قسمت دیگر پا) که به شدت دردناک هستند و یا حملات آرتروز که می آیند و می روند ، ممکن است نشانگر این بیماری باشد.

-درمان نقرس وجود دارد ، اما درمان باید متناسب با هر فرد باشد. گزینه های درمان به عملکرد کلیه ، سایر مشکلات سلامتی و سایر عوامل بستگی دارد.

-بیماران ممکن است به داروهایی برای کاهش سطح اسید اوریک خون که زمینه ساز نقرس است ، نیاز داشته باشند.

-هدف از درمان این بیماری میزان اسید اوریک 6 میلی گرم در دسی لیتر یا پایین تر است.

-تغییر در سبک زندگی مانند کنترل وزن ، محدود کردن مصرف الکل و محدود کردن وعده های غذایی با گوشت و ماهی نیز می تواند به کنترل نقرس کمک کند.

اولین علائم معمولاً در پا ، به خصوص انگشت شست پا است. محل متورم ممکن است قرمز و گرم باشد. پنجاه درصد ،اول در انگشت شست پا اتفاق می افتد ، اما هر مفصل می تواند درگیر شود. خوشبختانه با اجتناب از مواد غذایی و محرک های دارویی و با مصرف داروهایی که می توانند به شما کمک کنند ، می توان این بیماری را درمان کرد.

شناسایی بیماری

در ابتدا حملات نقرس ممکن است در شب شروع شود. حملات حاد به طور معمول با دوره های بدون علائم همراه است. یک متخصص روماتولوژی می تواند نقرس را تشخیص دهد و مطمئن شود که علائم به دلیل نوع دیگری از آرتروز یا آسیب نیست.

تشخیص نقرس از چند طریق قابل تشخیص است. پزشک ممکن است از یک سوزن برای استخراج مایعات از مفصل آسیب دیده استفاده کند و آن مایعات را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. نقرس همچنین می تواند براساس الگوی درگیری مفصل ، علائم مشخصه ، سیر زمانی ، آزمایش خون برای اسید اوریک و آزمایش های تصویربرداری پیشرفته تشخیص داده شود.

سطح اسید اوریک در خون برای اندازه گیری مهم است اما گاهی اوقات می تواند گمراه کننده باشد ، به خصوص اگر در زمان حمله حاد اندازه گیری شود. سطح اسید اوریک ممکن است برای مدت کوتاهی طبیعی باشد یا در هنگام حملات حتی کم باشد. حتی در افرادی که این بیماری ندارند نیز می توان سطح اسید اوریک را افزایش داد.

اشعه ایکس ممکن است آسیب مفصلی را در این بیماری در طولانی مدت نشان دهد. سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری می تواند ویژگی های اولیه درگیری مفصل نقرس را نشان دهد. این روش های تصویربرداری می توانند به شما در تشخیص کمک کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: روماتیسم مفصلی، علل، علائم و درمان آن

نقرس

درمان نقرس

گاهی اوقات ، این داروها در ابتدا می توانند باعث حمله شوند زیرا سطح اسید اوریک کاهش می یابد. اما پایبندی به برنامه درمانی بهترین راه برای جلوگیری از حملات آینده است. پزشک برای جلوگیری از حملات ممکن است دوز کم ، اما منظم داروی کلشی سین- colchicine به همراه یکی از داروهای زیر را تجویز کند.

قرص آلوپورینول- Allopurinol: میزان اسید اوریک بدن را کاهش می دهد. این دارو اغلب در ابتدا با دوز کم تجویز می شود که در صورت بالا ماندن سطح اسید اوریک ، با گذشت زمان به آرامی افزایش می یابد. این دارو به شکل قرص است.

قرص فبوکسوستات- Febuxostat: میزان اسید اوریک بدن را کاهش می دهد. مانند آلوپورینول ، این دارو با دوز کمتری شروع می شود که اگر سطح اسید اوریک بالا بماند ، ممکن است افزایش یابد. این دارو نیز به شکل قرص است.

پروبنسید- Probenecid: برای کمک به بدن در از بین بردن اسید اوریک به کلیه ها عمل می کند. این دارو دو بار در روز مصرف می شود و ممکن است برای تقویت اثربخشی با فبوکوستات ترکیب شود. این دارو به شکل قرص است.

رژیم غذایی: نقرس بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد. منطبق شدن با برنامه درمانی بسیار مهم است. تغییر شیوه زندگی ممکن است مدیریت این بیماری مادام العمر را آسان کند. برای کمک به کاهش تجمع اسید اوریک ، مقدار زیادی آب بنوشید و از الکل ، آبجو ، غذاها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید.

نقرس

درمان خانگی نقرس

درمان نقرس با توت فرنگی و گیلاس: مصرف 10 تا 15 عدد گیلاس یا توت فرنگی در روز در درمان نقرس موثر است. بهتر است میوه‌های تازه را استفاده کنید ولی می‌توانید از کنسروها نیز استفاده کنید.

درمان نقرس با آب سبزیجات: یکی از بهترین خوراکی‌ها برای درمان نقرس، آب هویج، آب خیار و آب چغندر است. با مصرف روزانه 500 میلی لیتر آب سبزیجات (100 میلی لیتر آب چغندر، 100 میلی لیتر آی خیار و 300 میلی لیتر آب هویج) نقرس را درمان کنید.

درمان نقرس با سیب: سیب حاوی اسید مالیک است که اسید اوریک بدن را خنثی می‌کند. اگر جیبتان اجازه داد، پس از هر وعده غذایی یک عدد سیب بخورید و اسید اوریک خونتان را متعادل کنید.

درمان نقرس با موز: پیشنهاد می‌شود که روزانه 3 تا 4 عدد موز مصرف کنید.

درمان نقرس با لیمو ترش: یکی از ویتامین‌هایی که برای درمان درد مفاصل مفید است، ویتامین C است. لیمو ترش یکی از میوه‌های حاوی ویتامین C است. نصف یک لبمو ترش را در لیوان بریزید و 3 بار در هفته آن را میل کنید.

این بیماری می‌تواند عوارض مزمن و خطرناک داشته باشد. چنانچه فکر می‌کنید صرفا گوشت را کنار بگذارید، از شر این بیماری در امان می‌مانید، سخت در اشتباهید! مصرف زیاد گوشت قرمز تنها یکی از دلایلی است که می‌تواند منجر به این بیماری شود. همانگونه که گفته شد منطبق شدن با برنامه درمانی بسیار مهم است.

این مطلب را نیز بخوانید: آرترروز در افراد مسن، علل، علائم و درمان آن

تلفن: 02166581833 الی 5

واتساپ: +989120993611

اینستاگرام زی با مهر: www.instagram.com/zibamehr.nurse

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما