3 بورسیت شایع در افراد و دلایلی که ممکن است باعث بیماری شود

بورسیت چیست؟ علائم و درمان آن

بورسیت

بورسیت چیست و چگونه درمانه تشخیص داده می‌شود؟ در این مقاله به صورت کامل درباره‌ی انواع بورسیت، علل و درمان بیماری بورسیت صحبت خواهیم کرد.

بورس ها کیسه های پر از مایعی هستند که در مفاصل وجود دارند. آنها مناطقی را که تاندون ها ، پوست و بافت های عضلانی با استخوان ها روبرو می شوند را احاطه می کنند. همچنین مایع روغنی که اضافه می کنند به کاهش اصطکاک در حین حرکت مفصل کمک می کند. آنها مایعی غنی از کلاژن و پروتئین ترشح می کنند. این مایع هنگام حرکت قسمت های بدن به عنوان روان کننده عمل می کند.

بورس اصطکاک بین قسمتهای متحرک بدن مانند اطراف مفاصل شانه ، آرنج ، مفصل ران ، زانو و مجاور تاندون آشیل در پاشنه را کاهش می دهد. التهاب در این کیسه ها را بورسیت میگویند. بورسیت های ملتهب باعث درد و ناراحتی در محل آسیب دیده شده و حرکت مفاصل را محدود می کنند.

بورسیت

علائم بورسیت

علائم عمومی این بیماری عبارتند از:

درد

ورم

سرخ شدن ناحیه

عوامل ایجاد کننده بورسیت

دلایل مختلفی ممکن است باعث این بیماری شود اما تحریک بیش از حد زمانی رخ می دهد که بارها به بورس فشار وارد شود. به عنوان مثال ، تكیه مكرر به آرنج ممكن است منجر به بورسیت آرنج شود و پوشیدن كفشی كه با ناراحتی به پشت پا مالیده شود ، می تواند منجر به Bursitis پاشنه پا شود.

اصطکاک بیش از حد نیز می تواند باعث این عارضه دردناک شود. به عنوان مثال ، پیاده روی یا ورزش می تواند منجر به اصطکاک بیش از حد و بورسیت مفصل ران شود. یک ضربه می تواند باعث شود که بورس به طور موقت با خون پر شود و باعث تورم و تحریک پوشش سینوویال بورس شود. به عنوان مثال ، ضربه زدن به مچ پا روی یک سطح سخت ممکن است منجر به Bursitis زانو شود.

بورسیت

بورسیت شانه

این بورسیت دامنه حرکت شانه را محدود می کند و این وضعیت باعث درد در پهلو یا جلوی شانه می شود. در این زمان بلند کردن اجسام ناراحت کننده است. درد غالباً شب ها بدتر می شود.

این مطلب را نیز بخوانید: نقرس علائم و درمان آن

بورسیت آرنج

بورسیت نوک آرنج رایج ترین شکل این بیماری است. در صورت خم شدن آرنج ممکن است درد افزایش یابد. این بورس اغلب در معرض ضربه مستقیم (ضربه زدن به بازو) یا حرکتهای مکرر ناشی از خم شدن و کشیدن آرنج است (برای مثال هنگام نقاشی). همچنین عفونت در این بورس شایع است.

بورسیت زانو

بورسیت زانو

در جلوی کاسه زانو است و می تواند به دلیل ضربه ای مزمن (مانند زانو زدن) یا ضربه حاد به زانو ایجاد شود.تورم می تواند 7 تا 10 روز بعد از ضربه نیز ایجاد شود. این نوع این بیماری غالباً در افراد مبتلا به آرتروز ، به ویژه زنان میانسال دارای اضافه وزن دیده می شود. این درد می تواند به ران داخلی و میانه ساق پا سرایت کرده و در هنگام بالا رفتن از پله ها، خم شدن و کشیدن اجسام افزایش یابد.

بورسیت مچ پا

زمانی اتفاق می افتد که بورس زیر تاندون آشیل در پشت پاشنه ملتهب شود. این موضوع معمولاً به دلیل ضربه موضعی همراه با پوشیدن کفشی با طراحی ضعیف (غالباً کفش پاشنه بلند) یا راه رفتن طولانی مدت ایجاد می شود. همچنین می تواند همراه با تاندونیت آشیل باشد.

این بیماری در این قسمت بیشتر در ورزشکاران جوان ، اسکیت بازها و افرادی که برنامه های جدید ورزشی از جمله راه رفتن یا پرش را شروع می کنند ، رخ می دهد. درد معمولاً در پشت پاشنه است و با کشش افزایش می یابد

بورسیت در چه افرادی شایع تر است؟

افراد مبتلا به دیابت ، دارای اعتیاد به الکل ، دارای برخی بیماری های کلیوی ، کسانی که دارای سیستم ایمنی سرکوب شده می باشند و از داروهای کورتیزون (درمان های استروئیدی) استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند. حدود 85٪ بورسیت در مردان اتفاق می افتد.

درمان خانگی بورسیت

یخ در کاهش التهاب و درد بسیار موثر است. بسته های یخی کوچک ، مانند بسته های سبزیجات منجمد ، که حداقل دو بار در روز به مدت 10 دقیقه روی منطقه استفاده می شود ، می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن می توانند برای کاهش التهاب و درد مفید باشند. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید یا سابقه زخم معده یا بیماری کلیوی دارید ، قبل از مصرف این موارد با پزشک خود مشورت کنید.

 

این مطلب را نیز بخوانید: روماتیسم مفصلی، علل، علائم و درمان آن

تلفن: 02166581833 الی 5

واتساپ: +989120993611

اینستاگرام زی با مهر: www.instagram.com/zibamehr.nurse

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما