پوشک سالمند و مسائلی مهمی که فزندان سالمند باید بدانند
پوشک سالمند

در این مقاله از مرکز مراقبت پرستاری زی با مهر در رابطه با پوشک سالمند و مسائلی که دانستن آن برای فرزندان مهم است توضیحاتی ارائه می شود

بی اختیاری ادرار و مدفوع ، نوعی بیماری است که اغلب پذیرش و مقابله با آن برای فرد دشوار است. بسیاری از سالمندان سعی می کنند این مشکل را نادیده بگیرند و زندگی خود را ادامه دهند ، اما مطالعات جدید ثابت کرده باید توجه بیشتری به این مسئله کرد. روش هایی وجود دارد که شما به وسیله آن عزیزانتان را تشویق کنید تا به این مسئله بطور واقع گرایانه نگاه کنند ، اما بخاطر داشته باشید سالمندان شما نیاز به صبر و درک شما دارند.

پدر و مادر من پوشک سالمند استفاده نمی کنند!

این جمله یک شکایت شایع توسط فرزندان سالمند و یا پرستار سالمند می باشد که سالمندشان از بی اختیاری رنج می برد و یک کلمه شایع در آن وجود دارد ، و آن کلمه “پوشک سالمند” است. پیدا کردن نحوه صحیح مکالمه فرزند با والدین سالمند خود در رابطه با موضوع بی اختیاری ادرار و مدفوع بسیار دشوار است. اولین کاری که ما از آنها می خواهیم این است که ، هنگام پرداختن به این موضوع حساس به دقت درباره کلماتی که می خواهند استفاده کنند فکر کنند.

سالمندان معمولاً در برابر کلمه “پوشک” به عنوان یک بزرگسال در هر سنی عصبانی می شوند و این موضوع دلیل خوبی دارد. این کلمه معمولاً با نوزادان یا کودکان نوپایی مرتبط است که هنوز آموزش توالت رفتن را ندیده اند.

پوشک سالمند

تجسم کنید شما یک زن یا مرد میانسال هستید که بچه دار نیز شده اید. احتمالاً گاهی اوقات از بی اختیاری ادرار و مدفوع رنج می برید ، به این معنی که هنگام سرفه ، عطسه یا خنده کمی ادرار از شما نشت کرده است. شاید حتی به احتمال زیاد از پارچه ای جهت محافظ شورت نیز استفاده کرده باشید. چه احساسی خواهید داشت اگر همسر یا دوست تان از این محافظ کوچک به عنوان پوشک یاد کند؟

پوشک مخصوص نوزادان است. با هیچ بزرگسالی ، صرف نظر از سطح ناتوانی جسمی یا ذهنی ، نباید مثل یک کودک رفتار شود. بخاطر داشته باشید در اغلب اوقات پیری و شرایط مربوط به سن از قبل عزت عزیزان ما را از بین برده است و ما نیز نباید با استفاده از واژگان نامناسب عزیزان خود را بیشتر از پیش آزرده کنیم.

لطفا با واژگان مناسب فکر کنید. به عنوان مثال به پد ، زیر شلوار ، کش ، نام تجاری محصول و یا هر واژه مناسب دیگر فکر کنید. فقط کلمات را محترمانه بسازید زیرا این اولین قدم جهت استفاده سالمند از این محصول می باشد. همچنین استفاده از کلمات محترمانه به شما یادآوری می کند ، از بزرگسالی مراقبت می کنید که لیاقت چنین رفتاری را دارد.

اگر در خانه از سالمندتان که در تخت خواب است و بی اختیاری در ادرار و مدفوع دارد مراقبت می کنید باید بدانید تعویض صحیح پوشک سالمند بسیار مهم است زیرا این موضوع به تمیز نگه داشتن پوست او و عاری از هرگونه عفونت کمک می کند

پوشک سالمند

قرار گرفتن طولانی مدت پوست سالمند در معرض ادرار و مدفوع می تواند به پوست او آسیب برساند و باعث تجزیه بافت پوست و ایجاد زخم های دکوبیتوس (زخم بستر) شود. پوشک سالمند علاوه بر تمیز نگه داشتن پوست و جلوگیری از عفونت ، در به حداقل رساندن سایش پوست نیز کمک می کند که موضوع مهمی جهت درمان زخم ها می باشد.

تعویض پوشک سالمند برای اولین بار ممکن است ناجور و ترسناک به نظر برسد ، اما مراحلی وجود دارد که می تواند روند کار را برای شما و عزیز شما آسان کند.

در ابتدا بهتر است همه وسایل مورد نیاز را در نزدیکی تخت آماده کنید تا هنگام کار به دنبال چیزی نباشید. این وسایل عبارتند از:

  • دستکش طبی یکبار مصرف
  • پوشک بزرگسال تمیز
  • کیسه پلاستیکی
  • دستمال مرطوب
  • کرم محافظ پوست

موارد مهمی که باید هنگام تعویض پوشک سالمند به خاطر بسپارید

  • همیشه هنگام برخورد با سالمند نگرش خوبی داشته باشید. هرگز نباید سالمند احساس شرمندگی یا ناراحتی کند. ملایم و مهربان باشید ، عزت آنها را حفظ کنید.
  • پوست بدن سالمند ممکن است شکننده باشد ، بنابراین هنگام تمیز کردن و خشک کردن محل ، ملایم باشید.
  • هنگام تعویض پوشک به هر گونه جوش یا خراشیدگی پوست توجه کنید و آن را بلافاصله به پزشک خود گزارش دهید که درمان لازم را تجویز کند. سالمندان در برابر شکستگی و عفونت پوست بسیار آسیب پذیر هستند ، بنابراین تشخیص و درمان به موقع از اهمیت حیاتی برخوردار است.
  • از اندازه مناسب پوشک اطمینان حاصل کنید. اگر پوشک خیلی کوچک باشد می تواند مانع گردش خون شود و چنانچه پوشک خیلی بزرگ باشد ، اجازه می دهد تا ادرار یا مدفوع به بیرون نشت کند.
  • پس از تعویض پوشک ، ملحفه زیر سالمند را صاف و بدون چین و چروک کنید. پارچه های کثیف یا چین خورده احتمال ایجاد زخم بستر در بیمار را افزایش می دهد.

این مقاله را نیز بخوانید:افسردگی در سالمندان و درمان آن

با ما تماس بگیرید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما