همه چیز درباره لامبدا جهش جدید کرونا / از لامبدا بترسیم؟ - مرکز مراقبت پرستاری در منزل زی با مهر

همه چیز درباره لامبدا جهش جدید کرونا / از لامبدا بترسیم؟

لامبدا

با گذشت بیش از 18 ماه از شروع همه گیری جهانی بیماری کووید -19 ، محققان جهان در حال حاضر اخبار جدیدی مربوط به نوع جدید این ویروس به نام سویه لامبدا را مخابره می کنند.

جهش جدید ویروس کرونا به نام لامبدا ، شرایط خطرناکی را برای کشورهای جهان رقم زده است زیرا این واریانت خطرناک ، سرایت پذیری بیشتر و همچنین قدرت گریز بیشتری از اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته است.

بر اساس مطالعه ای صورت گرفته توسط محققان در کشور شیلی، مشخص شده است که سویه جدید ویروس کرونا به نام لامبدا اولین بار در پرو و در حدود یک سال پیش ظاهر شده است.

لامبدا

همچنین متاسفانه مشخص شده این جهش ویروس کرونا بسیار عفونی بوده و آنتی بادی های واکسن کرونا بر روی آن بی تاثیر است.

محققان پزشکی در شیلی پس مطالعه بر سویه جدید ویروس کرونا نتیجه گیری کرده اند که سویه لامبدا کرونا ویروس نه تنها از نوع SARS-CoV-2 عفونی تر است ، بلکه احتمالاً واکسن های کرونا موجود نیز ، بر روی آن بی تاثیر است.

تاکنون ثابت شده است که سویه لامبدا کرونا در برابر واکسن ها مقاوم است. همچنین تاکنون هیچ موری از این ویروس در ایران مشاهده نشده است.

خانم عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ ، نسبت به نزدیکی یک گونه جدید کرونا به ایران هشدار داده است. بر طبق اعلام خانم عاطفه عابدینی ، هرچه لود ویروس در جامعه بیشتر باشد، امکان جهش ویروس در جامعه بیشتر است.

در عین حال در صورت عدم رعایت افراد جامعه، سویه های جدیدی مانند لامبدا هم می‌تواند وارد کشور شود.

لامبدا در ایران

عاطفه عابدینی می گوید: تاکنون در ایران هیچ موری از این جهش گزارش نشده است اما در دنیا در کشورهایی مانند آمریکا مواردی گزارش شده است و یک نفر در ترکیه گزارش شده است و اگر مراقب نباشیم و پروتکل ها را رعایت نکنیم، لامبدا می‌تواند موج بعدی ما باشد.

البته طبق نظر محققان مسئله هنوز جدی نیست و دلیلی برای به صدا درآوردن زنگ هشدار جهانی جهت این ویروس جدید وجود ندارد.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، کشور پرو دارای بالاترین نرخ بیماری و میزان مرگ و میر ناشی از این سویه لامبدا کرونا ویروس در بین کشورهای دیگر جهان است.

حدود 600 نفر از هر 100000 نفر مبتلا به کرونا ویروس به این جهش ویروس کرونا مبتلا شده اند.

سویه لامبدا در بین حدودا 30 کشور جهان از جمله انگلیس و همچنین کشور همسایه ما ترکیه نیز مشاهده شده است.

بر اساس آخرین داده های سازمان بهداشت جهانی در 24 ژوئن، تا کنون نوع لامبدا در 26 کشور شناسایی مانند شیلی ، آرژانتین ، پرو ، اکوادور ، برزیل و کلمبیا و همچنین ایالات متحده ، کانادا ، آلمان ، اسپانیا ، اسرائیل ، فرانسه ، بریتانیا و زیمبابوه شده است.

لامبدا

جلوگیری از بیمار شدن توسط سویه لامبدا

ماسک های تنفسی با کیفیت بالا می توانند قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا را تا 6 برابر کاهش دهند و این کار می تواند به یک مکمل مهم برای افرادیکه واکسن زده اند تبدیل شود.

علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی می گوید: تقویت سرمایه گذاری در سیستم بهداشتی و درمانی، افزایش ظرفیت تخت های بستری و مراقبت ویژه، تسریع در روند واکسیناسیون، توسعه ظرفیت انجام تست های تشخیصی، تقویت توان اقتصادی مردم و جمعیت بالای خانواده ها را از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از سویه جدید کرونا به نام لامبدا را ذکر کرد.

این مطلب را نیز حتما بخوانید: روش موثر جلوگیری از بیماری کرونا در سالمندان

تاثیر لامبدا بر روی انواع واکسن ها

محققان می گویند جهت پاسخ به این پرسش به مطالعات بیشتری در مورد تاثیری که نوع لامبدا بر روی افرادیکه واکسن زده اند ،نیاز می باشد.

اما چیزی که اکنون مشخص شده است این است که در بخش هایی از آمریکای جنوبی ، اثربخشی واکسن های چینی ، که بیشتر در منطقه استفاده می شود ، زیر سوال رفته است.

زیرا در کشورهای برزیل ، شیلی و پرو درصد بسیار بالایی از افراد جامعه واکسن سینوواک (Sinovac) و همچنین واکسن سینوفارم چینی (Sinopharm) را دریافت کرده اند.

سویه لامبدا (Lambda) ویروس کرونا از کشور پرو آغاز شده است و تاکنون به ۳۲ کشور جهان انتقال یافته است، اما در حال حاضر همچنان به‌عنوان یک سویه با خطر کمتر طبقه‌بندی می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما