واکسن کرونا به بازار می آید، آیا واکسن کرونا بزنیم یا خیر؟
واکسن کرونا

خانم فاطمه موحدی مدیریت مرکز پرستاری زی با مهر و موضوع واکسن کرونا

واکسن کرونا به زودی به بازار می آید، اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که آیا واکسن کرونا بزنیم یا خیر؟

عده ای فکر می کنند بعلت اینکه تاکنون کرونا نگرفته اند بهتر است واکسن را هم با دستان خود وارد بدن خود نکنند زیرا شنیده اند واکسن کرونا همان ویروس کرونا است.

درحالیکه این ویروس ضعیف شده بوده و تحت کنترل است و آن ویروسی که دارای علائم فراوان می باشد و شما را به شدت بیمار می کند نمی باشد.

عوارض واکسن

هرچیزی که ما به بدن خود تزریق می کنیم مانند واکسن و یا داروهایی که مصرف آنها خوراکی و یا تزریقی می باشد، می توانند عوارض خود را داشته باشند.

بعضی افراد اینگونه فکر می کنند که ممکن است پس از تزریق واکسن کرونا و با ورود ویروس به بدنشان مجددا بیمار شوند و کرونا بگیرند، ولی اگر به همین شکل فعلی از خود در برابر بیماری محافظت کنند بهتر می باشد و بیمار نمی شوند.

بعنوان مثال شما داروی پنی سیلین (Penicillin) را در نظر بگیرید. پنی سیلین دارویی بوده که عوارض خطرناکی را نیز در بروشور خود قید کرده است و حتی شوک آنافیلاکسی و مرگ نیز در عوارض پنی سیلین قید شده است.

آنافیلاکسی (Anaphylaxis) واکنشی سیستمیک و تهدیدکننده حیات است که تقریبا غیرمنتظره بروز کرده و می‌تواند با انسداد راه‌های هوایی یا کلاپس عروقی سبب مرگ شود.

واکسن کرونا

اما این دلیل مناسبی جهت عدم تزریق این دارو توسط افراد نمی باشد، زیرا عوارض آن بسیار نادر است.

واکسن کرونا نیز به همین شکل می باشد. در استفاده جمعیتی و میلیونی تزریق واکسن، قطعا نفع با استفاده از واکسن می باشد، زیرا افراد چنانچه به تعداد زیاد واکسن استفاده کرده و بیمار نشوند و یا اینکه بیماری بسیار خفیفی بگیرند، قاعدتا آن نوع شدید بیماری کرونا را مبتلا نمی شوند و آن بار سنگینی که بر روی سیستم بهداشتی و درمانی کشورها می باشد، قطعا برداشته می شود و سیستم های بهداشتی و درمانی کشورها می توانند مانند گذشته به سایر بیماری ها مانند بیماران سرطانی و بیماران قلبی بپردازند.

بیماری فلج اطفال نیز چند سالی است در ایران با استفاده از واکسن ریشه کن شده است. همچنین حتما خواننده عزیز ما رضا صادقی را می شناسید.

رضا صادقی در کودکی دچار فلج اطفال شده است و چنانچه از واکسن استفاده می کرد، در حال حاضر می توانست به راحتی راه برود.

واکسن کرونا

حال فرض بگیرید این واکسن بعلت عوارض کوچکی که می توانست داشته باشد واکسن عمومی نمی شد و ریشه کنی اتفاق نمی افتاد در حال حاضر چند نفر استعداد ویلچرنشین در کشور داشتیم؟!

این مقاله را نیز بخوانید: درمان کرونا در منزل

بنابراین چنانچه بخواهیم سود و زیان واکسن را در سطح میلیونی در نظر بگیریم، قطعا استفاده و نفع با مصرف واکسن می باشد و بصورت عمومی باید واکسن تزریق شود، تا بصورت عمده کرونا قوی ریشه کن شده و آن بخش ضعیف بیماری کرونا که افراد به آن همچنان مبتلا می شوند، قاعدتا قابل کنترل و قابل تحمل می باشد.

همچنین به نفع جامعه می باشد که در سطح کلی تزریق انجام شده، حال یا واکسن تولید داخل باشد و یا بعلت کمبود واکسن وارد شود.

بطور قطع واکسنی که قرار است وارد شود قطعا از استانداردهای مخصوص به وزارت بهداشت عبور کرده است و نباید نگران شایعات مبنی بر اثرگذاری واکسن بر روی مغز انسان ها و یا تسخیر مغز ما، و دیگر شایعات بی پایه و اساس بود.

بخاطر داشته باشید، همه ما موظفیم در ریشه کنی کرونا کوشا باشیم مانند زمانی که وظیفه همگانی استفاده از ماسک می باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.

تلفن: 02166581833 الی 5

واتساپ: +989120993611

اینستاگرام زی با مهر: www.instagram.com/zibamehr.nurse

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما