التهاب مفصل و 10 ماده غذایی بسیار مفید برای کاهش آن
التهاب مفصل

یکی از مشکلات شایع مفصلی در افراد، التهاب مفصل است که در اصطلاح پزشکی با نام آرتریت نیز شناخته می شود. التهاب مفصل اغلب با درد، سفتی و افزایش حجم ناحیه ای که مفصل در آنجا قرار دارد همراه بوده ، باعث بروز مشکلاتی برای فرد می شود و توانایی حرکت مفصل را کاهش داده و موجب بروز محدودیت های حرکتی در افراد نیز می شود.

این مقاله از مرکز مراقبت پرستاری زی با مهر در رابطه با مبحث خوشمزه ای است با عنوان غذاهایی که سبب کاهش التهاب مفاصل در بدن می شوند.

1- کاهش التهاب مفصل با ماهی

اولین و سردسته تمام آنها طبق معمول همه غذاهای سالم ماهی می باشد. ماهی به دلیل غنی بودن از امگا 3 که چربی بسیار مفید می باشد و یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان قوی می باشد می تواند باعث کاهش التهاب مفاصل شود.

همانطور که می دانید امگا 3 می تواندباعث بهبود عملکرد قلبی و عروقی در بدن ما شود. همچنین امگا 3 باعث بهبود بهبود عملکرد مغز نیز می شود و به کاهش التهاب مفصل نیز کمک می کند.

این ماده بسیار مغذی و مفیدی بوده وعلیرقم اینکه چربی است، چربی بسیار مفیدی می باشد

2- کاهش التهاب مفصل با آجیل ها

این خانواده هم خوشمزه بوده و هم بسیار مفید می باشند ولی زیاده روی در مصرف آنها قطعا می تواند مضر باشد.

اما در حد متعادل مانند تمام چیزهای دیگر و در صورتیکه متعادل مصرف شود بسیار مفید است.

آجیل ها دارای منابع بسیار غنی از ویتامین ها و همین طور دارای املاح و منبع غنی از امگا 3 می باشند که می توانند باعث کاهش التهاب مفاصل شوند.

افرادیکه دچار آرتروز می باشند و یا دچار روماتیسم مفصلی هستند استفاده از این مواد غذایی می تواند باعث کاهش دردها و التهابات آنها شود.

آجیل و التهاب مفصل

3-کاهش التهاب مفصل با سبزی جات

سبزی جات، خانواده کلم ها و سبزی جات سبزبرگ مانند کلم، بروکلین و گل کلم مملو از آنتی اکسیدان ها می باشند. همچنین دارای خاصیت ضد سرطانی، ضد التهاب بود برای مفاصل و کلیه سیستم های بدن بسیار مفید و لازم می باشند

این مطلب را نیز بخوانید: آرتروز گردن و درمان آن

4-کاهش التهاب مفصل با میوه ها

بصورت کلی تمام میوه ها برای بدن ما مفید می باشند و آنهایی که دارای رنگدانه های بسیار زیاد هستند، رنگارنگ و بسیار پررنگ می باشند مانند تمشک، بلوبری و توت فرنگی، آنتی اکسیدان های فراوانی دارند و می توانند ضد التهاب هایی بسیار قوی باشند.

همچنین می توانند التهابات مفصلی را کاهش داده، ضد سرطان بوده و برای ما بسیار مفید می باشند.

میوه ها و التهاب مفصل

5-کاهش التهاب مفصل با روغن زیتون

این ماده غذایی برای تمام قسمت های سیستم بدن ما موثر است اما اثر اصلی روغن زیتون به دلیل ماده امگا 3 می باشد که به مانند ماهی اثر بسیار مفید  برای بدن ما دارد.

بهتر است که روغن زیتون بصورت تصفیه نشده مصرف شود. زیرا در این صورت امگا 3 بیشتری دارد و بیشتر برای بدن ما موثر است.

زیتون و التهاب مفصل

6-کاهش التهاب مفصل با حبوبات

خانواده دیگری که بسیار برای مفید است، خانواده نخودها، لوبیا و عدس می باشند. این خانواده شامل املاح مورد نیاز برای بدن ما، همچنین دارای فیبر فراوان، پروتئین فراوان و آنتی اکسیدان های بسیار زیادی بوده که می توانند مواد مغذی بدن را تامین کنند و التهابات بدن ما را از بین ببرند.

7-کاهش التهاب مفصل با سبزی جات ریشه ای

دسته غذایی دیگری که بسیار برای ما موثر می باشند و شاید همگی شنیده باشید خانواده سبزیجات ریشه ای هستند. مانند سیر، پیاز، زنجبیل و زردچوبه.

همه ما دیده و شنیده ایم که از ایام قدیم شکسته بندها، شکستگی ها، در رفتگی ها و پیچ خوردگی ها را با زرد چوبه می بستند و دلیل آن اثر ضد التهابی این ماده غذایی می باشد.

همچنین در داروهای نوین که بصورت گیاهی وجود دارند و بصورت قرص و کپسول می باشند و کارخانه ای نیز تولید میشوند، از زردچوبه استفاده فراوانی می شود.

از زردچوبه در تولید داروهایی که جهت درمان آرتروز تولید می شوند نیز استفاده فراوانی می شود زیرا زردچوبه اثر ضد التهابی بسیار زیادی دارد.

خوشبختانه در غذاهای ایرانی نیز این ماده بطور رایج کاربرد دارد.

چنانچه استفاده مداوم و مستمری از آن شود می تواند در کاهش التهابات مفصلی بسیار کمک کننده باشد. زردچوبه دارای آنتی اکسیدان فراوان می باشد.

8-کاهش التهاب مفصل با غلات

غلات کاربرد روزمره زیادی در زندگی تمام ما ایرانی ها مانند مثل برنج و گندم. اما بهتر است این را بدانید که غلات از نوع سبوس دار برای بدن ما بیشتر مفید می باشد.

غلات بدون سبوس مانند برنج سفید، گندم سفید و آرد سفید که ما بطور معمول از آن ها استفاده می کنیم پروسه های التهابی را در بدن فعال می کنند و نامناسب می باشند.

چنانچه در غذاهای خود از آرد با سبوس ، گندم با سبوس و برنج با سبوس استفاده کنیم بسیار مفید می باشد زیرا پروسه های التهابی بدن را سرکوب کرده و می تواند برای التهابات مفصلی کمک کننده باشند. همچنین تمام التهابات دیگر بدن را نیز می توانند کاهش دهند .

برنج و التهاب مفصل

9-گلوکزامین و کندروآیتین سولفات

بسیاری از افراد زمانی عزیزانشان دچار شکستگی می شوند می گویند به بیمار خود پاچه یا پای مرغ داده اند. اکنون مشخص شده است که قلم، پاچه، آبگوشت و کله پاچه مملو از مواد مغذی هستند که برای استخوان ما و غضروف ها بسیار کمک کننده می باشند.

در واقع مواد مغذی برای غضروف ها و استخوان های ما در این مواد غذایی به وفور وجود دارند.

ماده ژلاتینی که در آبگوشت یا کله پاچه وجود دارد می تواند کاملا به بازسازی غضروف و استخوان ها کمک کند.

این مواد غذایی معادل مصرف داروهای گلوکزامین و کندروآیتین سولفات می باشند که بصورت کپسول و قرص در اختیار بیمارانی که دچار آرتروز هستند قرار می گیرد.

البته باید بدانید که این مواد شامل چربی بسیار فراوانی بوده و استفاده فراوان از آنها می تواند اثرات سوء استفاده از چربی فراوان را نیز بدنبال داشته باشد.

10-کاهش التهاب مفصل با شکلات

در آخر به ماده خوشمزه دیگری بنام شکلات می رسیم. شاید شما نیز این را شنیده باشید که کاکائو یک ماده ضدالتهاب بسیار قوی می باشد و می تواند جلوی سکته مغزی و سکته قلبی را بگیرد، البته در صورتیکه بصورت متعادل مصرف شود.

اشکال این ماده غذایی این است که کاکائو بصورت شکلات، همراه با چربی و شکر است که می تواند حتی مضر نیز باشد.

به همین علت اگر بخواهیم از منافع کاکائو بهره مند شویم باید از شکلات های با درصد بالا، یعنی شکلات تلخ استفاده کنیم که حداقل 70 تا 90 درصد دارای شکلات باشند.

شکلات اگر بطور منظم و بصورت معقول و به اندازه استفاده شود می تواند در کاهش التهابات مفصلی بسیار کمک کننده باشد.

شکلات و التهاب مفصل

در پایان این را نیز بدانید که تمام توصیه های غذایی که شما عزیزان در این مقاله مطالعه کردید، در صورت استفاده مداوم، منظم و با اندازه می تواند مفید باشد.این خوارکی های خوشمزه نه فقط برای مفاصل یا استخوانها، بلکه برای تمام سیستم بدن ما مفید است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما